Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maasikakasvatajad eelistavad marjakorjamisel võõrtöölisi

Maasikad keskturul
Maasikad keskturul Autor/allikas: Priit Mürk

Maasikakorjamise kõrghooaeg on käes ning paljud marjakasvatajad peavad selleks perioodiks tallu töökäsi appi palkama, eelistades sageli võõrtöölisi kohalikele.

Politsei- ja piirivalveameti andmetel on praeguseks sel aastal registreeritud üle 1500 lühiajalist töötamist hooajatööks, neis ligi 1100-l juhul on märgitud tööandja tegevusalaks põllumajandus, metsamajandus ja kalapüük.

Näiteks Tartumaal, Konguta vallas asub Laari talu, kus kuus aastat järjest on maasikaid korjama tuldud suisa Tallinna õpilasmalevast. Laari talu perenaine Kadri Nebokat ütleb, et kuigi talu pakub võimalusi edendada noorte töökultuuri ja annab kohalikele lisateenimise võimalusi, siis sellele vaatamata on paljud Laari talu hooajatöölised siiski välismaalased.

"Mina kasutan Ukraina tööjõudu, kuna on raske leida Eestist hooajatöölist, selleks lühikeseks perioodiks, kuna periood sõltub ilmast, töötingimused on rasked, kõik on ette arvamatu," selgitas ta.

Nebokat sõnas, et erinevalt eestlastest ukrainlasi töö iseloomu ettearvamatus ei kõiguta.

"Meil on väga palju samu inimesi kolmel aastal olnud ja kõik uued inimesed on nende tuttavad ja sõbrad. Meil on igasuguseid inimesi põllu pea:, on õpetajaid, insenere, puidutisler, kõiksugustelt ametikohtadelt inimesi, kes tulevadki ainult hooajaks endale väikest rahasüsti tegema, et siis oleks kodumaal elu natukene lihtsam."

Nii nagu Laari talu perenaine raha teemadel rääkida ei soovi, ei taha maasikakorjajate palku kommenteerida ka Helme Maasikakasvatuse OÜ, kus juhataja Andrus Horni sõnul on maasikapõlde üle 10 hekatri, kuid kohalikele töökätele siiski kindlaks jääda ei saa.

"See aasta ma proovisin ka Ukraina inimesed ära, nii et tundub, et tulebki nende peale minna, suures osas. Mis see põhjus on? Noortel pole püsivust, aga sealt tuleb täpselt siuke 30-40-aastane, täpselt see, kes teeb. Ta on siin kohal, tal on motivatsioon raha teenida ja tema tuleb, iga hommik on ta mul olemas, aga kohalikest ma ei tea, kas ta tuleb hommikul või ei tule."

Parandatud Helme Maasikakasvatuse OÜ maasikapõldude pindala suuruse numbrit 29.06.2018.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: