President külastas Mart Helmet lüpsjatööle kutsunud farmi

Kersti Kaljulaid Mangeni PM-is.
Kersti Kaljulaid Mangeni PM-is. Autor/allikas: Kersti Kaljulaid Facebooki lehekülg

Pärast seda, kui Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme kritiseeris ERR-ile antud intervjuus Ukraina tööjõu Eestisse toomist, ütles Viljandimaa ettevõtte Mangeni PM tegevjuht Meelis Venno, et Helme on koos poeg Martiniga oodatud tema farmi lüpsma. Piimakarjakasvatajat külastas laupäeval president Kersti Kaljulaid.

Kaljulaid teatas sotsiaalmeedias, et käis Viljandimaal Mangeni PM-nimelises ettevõttes, mis on üks Eesti suurimaid piimakarjakasvatajaid.

"Kohtusin tublide Eesti ettevõtjate ja töötajatega. Pean neist väga lugu, sest paljuski just sellistel inimestel ja ettevõtetel püsib elu Eesti maapiirkondades," kirjutas ta.

Presidendi sõnul on Mangeni PM suurepärane näide innovaatilisest põllumajandusettevõttest.

"Ettevõtte juhi Meelis Venno sõnul on häda muidugi selles, et nende tehnoloogiad on nii uuenduslikud ja nutikad, et nõu küsida väga kuskilt polegi, mistap tuleb palju ise nuputada ja katsetada. Tulemuseks on aga 1500-pealine lüpsikari, kus loomade heaolu on Euroopa absoluutsel tipptasemel. Väga heal tasemel piimatootmisega on ühendatud ka biogaasi tootmine. Gaasi müüakse nii võrku kui ka sealsamas ettevõte kõrval olevas enda rajatud avalikus tanklas kõigile huvilistele," kirjeldas Kaljulaid.

Ta lisas, et selle kõige taga on nii sihikindlad omanikud, kes on aastate jooksul investeerinud pea 20 miljonit eurot, kui ka tublid töötajad, keda on firmas üle 40. Igal aastal palgatakse hooajaliselt Ukrainast appi neli-viis inimest, sest hoolimata maakonna keskmisest üksjagu kõrgemast palgast pole kohapealt piisavalt tööjõudu võtta.

Mart Helme ütles möödunud teisipäeval ERR-ile antud intervjuus, et kui rahvusriiki hävitatakse renditööjõu, illegaalse tööjõu või orjatööjõuga, siis sellega EKRE nõus ei ole.

"Ei hakka siin ajama mulle kärbest kõrva, et ainult Ukraina tööjõud on Eesti majanduse lahendus. No ei ole. See on Eesti majanduse hukatus, sest see ei ole innovatiivne tootev majandus, vaid lipp lipi peal, lapp lapi peal kokku klapitatud hädamajandus," rääkis Helme.

Ta lisas, et Eesti peaks olema riik, kus tahame näha kõrgeid palku ja sotsiaalseid tagatisi nagu Saksamaal, mitte aga Ukrainast, Valgevenest ja Venemaalt siia tassitud odavat tööjõudu.

Seepeale ütles Mangeni PM juht Meelis Venno Sakalale, et Helme jutt näitab, et ta on reaalselst elust väga kaugele jäänud ega tea, mis väljaspool Tallinna sünnib.

"Ma maksan Ukraina töötajale täpselt sama palka kui eestlasele. Kui härra Helme tahab lüpsma tulla, siis ta on teretulnud. Tulgu koos pojaga (rahandusministri kandidaat Martin Helme – toim), kes matemaatikat niikuinii ei oska. Lehmad ootavad," sõnas piimakarja omanik.

Ta lisas, et tema ettevõttes on ukrainlased juba mitu aastat eestlaste kõrvalt tööd teinud, sest kohalikest inimestest töökäteks ei piisa, ning kui Ukraina päritolu tööjõu kasutamine keelataks, muutuks paljude Eesti ettevõtete olukord pehmelt öeldes keeruliseks.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: