Tallinna linnatranspordi tüüri juurde asunud Boroditš alustab kaadrimuutustega ({{commentsTotal}})

{{1532353740000 | amCalendar}}
Foto: Aurelia Minev/ERR

Tallinna Linnatranspordi AS-i (TLT) nõukogu kinnitas esmaspäeval firma uueks juhiks riigikogu liikme Deniss Boroditši, kes lubab võidelda korruptsiooniga ning esmalt kokku panna professionaalse juhatuse.

"Selge on see, et see [Tallinna Linnatransport AS] on ettevõte, mis sajaprotsendiliselt kuulub linnale ja linn on sajaprotsendiline omanik, ehk siis omaniku tahet peab see ettevõte teostama," sõnas Boroditš ERR-il pärast ametisse kinnitamist.

"Ma ütlesin kohe, kui oli tööintervjuu, kui olin täna nõukogu ees, et ikkagi minu esmane ülesanne on täita juhatuse esimehe ülesandeid ehk et ühistransport toimiks hästi, et see oleks kaasaegne, et elanikud oleks rahul. Teiseks, et see oleks maksimaalselt kuluefektiivne - need on minu kriteeriumid. Muud poliitilised otsused? See ei peaks kuuluma ettevõtte juhtimisse absoluutselt."

Boroditš nentis ka, et ettevõttes tuleb teha muudatusi. "Viimase aja juhtumid näitavad, et päris kõik hästi ei ole, et esimese asjana tuleb komplekteerida professionaalne juhatus," ütles Boroditš.

"Mõned protsessid tuleb teha palju läbipaistvamaks, et oleks välistatud igasugune korruptsioonioht, nagu viimasel kuudel välja tuli, ja ma arvan, et kui protsessid on läbipaistvad automatiseeritud - ja selleks me kavatseme taotleda ka kvaliteedijuhtimise rahvusvahelise sertifikaadi ISO 9001 - ma arvan, et on võimalik neid tulemusi saavutada".

Boroditši iseloomustas ka kitsaskohti, mis võimaldavad korruptsioonil ettevõttesse tungida. "Kui on küsimusi, kuidas üks või teine otsus välja kujuneb, kes selle eest vastutab - kui see ei ole selge ja läbipaistev, siis seal segases vees on võimalik alati igasugu hämaraid tegusid teostada ja mina tahan, et neid hämaraid kohti ei oleks selles ettevõttes, vaid kõik oleks läbipaistev ja selge ja vastavalt seadustele."

Linnatranspordi uus juht soovib teha tihedalt koostööd ka õiguskaitse organitega. "Tallinna Linnatranspordi AS pole koht korruptsioonile," ütles Boroditš.

Riigikokku Boroditš enda sõnul enam kandideerida ei plaani.

"Kui ma tahaks kandideerida ja jätkata oma karjääri riigikogus, siis ma ei võtaks neid väljakutseid vastu. See on märk sellest, et ma võtan vastu uusi väljakutseid, mis on väljaspool poliitikat," sõnas poliitikast ettevõtet juhtima siirdunud Boroditš.

Enne Reformierakonna ridades riigikogusse kandideerimist oli ta pea kümnendi Keskerakonna liige, kuid pealinna erakonnaga uuesti mesti heita ta ei kavatse.

"Mina ei lähtunud selle koha vastuvõtmisel sellest, et see on poliitiline koht, mina võtsin seda kui professionaalset töökohta," ütles Boroditš. "Mulle ei ole esitatud ei ühtegi ettepanekut ega poliitilist survet kuidagi käituda teisiti ja muuta oma poliitilisi eelistusi või erakondlikku kuuluvust."

Tallinna volikogus, kus Keskerakonnal on ühehääleline ülekaal, kuulub Boroditš opositsiooni. Ta peatas linnavolikogus 4. augustini oma volitused, kui opositsioon püüdis linnapea Taavi Aasa umbusaldada. Borodiš volikogu liikme kohast loobuda ei kavatse.

"Ma olen selle mandaadi saanud ja ütleme ausalt - täna, kuigi mu volitused on peatatud, ma ei ole volikogu liige. Ma ei näe põhjust, miks ma pean loobuma volikogust, eriti arvestades, et me räägime Tallinna Linnatranspordi AS-ist, kui Tallinna ettevõttest ja volikogu on minu meelest ka üks koht, kus sellele saab kaasa rääkida," põhjendas Boroditš.

Volikogu Reformierakonna fraktsiooni juht Kristen Michal leiab, et kui Boroditš oma mandaati ei peata, ei saa ta Reformierakonna fraktsioonis jätkata.

"Meie ootus on, et ta käituks teistmoodi kui eelmised keskerakondlastest linnatranspordi juhid, kes istusid volikogus ja sisuliselt siis olid nii kontrollija rollis kui ka kontrollitava rollis kaudselt. Nii et Deniss ei peaks ennast kindlasti sellisesse huvide konflikti seadma. See kindlasti ei ole ka Refomierakonna valijatelt saadud mandaat," rääkis Michal "Aktuaalsele kaamerale".

Michal leiab, et Boroditš ei võiks linna teenistuses olles kuuluda volikokku, kes teeb järelevalvet linnavalitsuse üle. Seitsmeliikmelise keskerakondlastest koosneva linnatranspordi nõukogu esimees on abilinnapea Kalle Klandorf. Michali sõnul seab Boroditš end nii huvide konflikti.

"Deniss Boroditši puhul ootakski tegelikult seda, et ta kas peatab oma mandaadi ja kui ta seda ei tee, ma arvan, et ta ei saa kindlasti jätkata Reformierakonna ridades ja Reformierakonna fraktsioonis," ütles Michal.

Tallinna Linnatranspordi AS (TLT) ei avalda Boroditši palka ja ka ta ise ei ütle seda.

"Lepingu sisu on konfidentsiaalne ning ma pean sellest kinni," ütles Boroditš BNS-ile vastuseks küsimusele tema uue tööga kaasneva palganumbri kohta. "See on selles vahemikus, mida linnavolikogu ette näeb linna ettevõtete juhtkonnale," märkis ta.

Boroditš valiti TLT juhiks 26. juunil. TLT juhatuse esimehe koht vabanes, kuna senine kauaaegne juht Enno Tamm esitas kevadel ettevõttes lahvatanud korruptsiooniskandaali tõttu tagasiastumispalve.

Toimetaja: Karoliina Hussar

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: