X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pence: USA-l on aeg luua kuuenda väeliigina kosmoseväed

{{1533834180000 | amCalendar}}
USA asepresident Mike Pence Kadriorus.
USA asepresident Mike Pence Kadriorus. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Ühendriikidel on aeg luua aastaks 2020 kuuenda väeliigina kosmoseväed, et valmistuda "järgmiseks lahingutandriks", ütles asepresident Mike Pence neljapäeval, põhjendades seda suurenenud konkurentsiga ilmaruumis ja kasvavate ohtudega Hiina ja Venemaa suunalt.

Ühendriikide sõjavägi koosneb praegu maaväest, mereväest, õhujõududest, merejalaväest ja rannavalvest ning kuuenda väeliigi asutamine vajab kongressi heakskiitu. Praegu on enamik USA kosmosevõimeid õhujõudude hallata.

USA president Donald Trump andis juunis "kaitseministeeriumile korralduse alustada viivitamatult vajalikku protsessi kosmosevägede loomiseks relvajõudude kuuenda väeliigina", sõnas Pence Pentagonis peetud kõnes, kutsudes kongressi eraldama USA kosmosejulgeolekule järgmisel viiel aastal täiendavad kaheksa miljardit dollarit.

"Saabunud on aeg kirjutada meie relvajõudude ajaloos järgmine suur peatükk, valmistuda järgmiseks lahingutandriks, kus Ameerika parimad ja vapramad kutsutakse heidutama uue põlvkonna ohte ja kaitsma nende eest meie rahvast ja riiki," lausus asepresident.

"Käes on aeg luua Ühendriikide kosmoseväed," kuulutas Pence ja ütles, et kunagi rahumeelset ja võistlusest vaba kosmost iseloomustab nüüd seal tegutsejate rohkus ning nendevaheline konkurents.

Pence´i sõnul täidab kosmosevägede loomine Trumpi lubaduse tagada USA domineeriv positsioon kosmoses.

President reageeris oma asetäitja sõnadele säutsuga: "Kosmoseväed otsast lõpuni!".

"Hiina ja Venemaa on viinud orbiidil läbi väga keerukaid tegevusi, mis võivad anda neile võime manööverdada oma satelliite meie omade lähedale, kujutades sellega meie kosmosesüsteemidele seninägematuid uusi ohte," sõnas Pence, lisades, et valitsus arutab kosmosevägede loomist kongressiga ja avalikustab selle eelarve järgmisel aastal.

Asepresident esitas rea samme, mille Pentagon astub enne kosmosevägede loomist. Neist peamine on USA kosmoseväejuhatuse loomine, mis koondaks sõjaväelasi olemasolevatest väeliikidest.

Kaitseminister James Mattis ütles teisipäeval, et on "täielikult" nõus mõttega, et kaitseministeerium peaks looma uue, kosmosele keskenduva väejuhatusele, kuid ei avaldanud otsesõnu toetust Trumpi korraldusele luua uued kosmoseväed eraldiseisva väeliigina.

Pentagon esitas teisipäeval kongressile raporti, milles annab ülevaate sammudest Trumpi korralduse elluviimiseks. Dokumendis kirjeldatakse, kuidas USA sõjaväge ohustavad kosmoses "kosmosetõrjevõimeid" arendavad vastased eesmärgiga neutraliseerida konflikti ajal Ühendriikide satelliidid. "USA peab kohustuslikus korras kohandama oma poliitikaid, doktriine ja võimeid meie huvide kaitseks," seisis dokumendis.

Ühendriikide sõjavägi on jaganud maailma vastutusvaldkondadeks lahingväejuhatuste vahel nagu keskväejuhatus (CENTCOM) Lähis-Idas või Indo-Vaikse ookeani väejuhatus (INDOPACOM) Aasias. Kosmoseväejuhatusel hakkaks olema sarnane profiil.

Praeguseks pole selge, kas luuakse uus väejuhatus või kosmoseväed eraldi väeliigina.

USA kaitseministeeriumi roll kosmoses on üha suurema tähelepanu all asjaolu tõttu, et Ühendriigid toetuvad üha enam satelliitidele, mida on kosmoses raske kaitsta. Satelliidid on hädavajalikud side-, navigeerimis-, luure- ja muude sõjaväe ja majanduse jaoks elutähtsate funktsioonide jaoks.

Ühendriikide luureteenistused teatasid varem sel aastal, et Venemaa ja Hiina töötavad välja "hävitusjõuga ja ilma selleta" satelliitidevastaseid relvi kasutamiseks tulevases sõjas. Samuti tuntakse üha enam muret küberrünnakute pärast, mis võivad võtta sihikule satelliiditehnoloogia võimalusega jätta USA väed lahingus ilma elektroonilisest sidepidamisest ja navigeerimisvõimest.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: