Trump teatas otsusest luua kosmosevägi USA relvajõudude kuuenda väeliigina

USA president Donald Trump.
USA president Donald Trump. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

USA president Donald Trump teatas esmaspäeval, et andis kaitseministeeriumile korralduse luua Ameerika Ühendriikide relvajõudude koosseisu kuues väeliik ehk kosmosevägi.

USA relvajõududes on hetkel viis väeliiki: maavägi, merejalavägi, merevägi, õhuvägi ja rannavalve. Trumpi esmaspäevane teade oli väga pealiskaudne ning midagi täpsemat pole plaani kohta veel teada, vahendasid Axios ja BBC.

President rääkis teemast enne riikliku kosmosenõukogu istungit toimunud pressikonverentsil USA staabiülemate ühendkomitee esimehe, kindral Joseph Dunfordi kõrval seistes.

"Meil saab olema nii õhuvägi kui ka kosmosevägi. Erinevad, kuid võrdsed. See saab olema midagi nii tähtsat... Kindral Dunford, kui te selle ülesande täide viiksite, oleks see ka mulle suureks auks. Kuulsite, kindral?" rääkis Trump.

"Me kuulsime teid," vastas kindral Dunford seepeale.

"Asugem tööle, kindral," lisas Trump.

"Sellest ei piisa, et meil on Ameerika kohalolek kosmoses. Meil peal olema Ameerika ülekaal kosmoses," selgitas Trump istungil.

Trumpi hinnangul tugevdaks see samm nii riiklikku julgeolekut kui majandust, sealhulgas looks ka uusi töökohti. Samuti rõhutas ta, et see oleks vastuvõetamatu, kui kosmoses lastaks juhtroll võtta näiteks Hiinal või Venemaal.

"Seekord teeme me rohkem kui riigilipu heiskamine ja jalajälgede jätmine. Me kehtestame pikaajalise kohaloleku, laiendame meie majandust ning rajame pinnase edaspidiseks missiooniks Marsile," rääkis president koosolekul.

Trumpi administratsioon toetab ka koostööd erasektori kosmosetööstusega ehk - nagu president ütles - lubades "Ameerika rikastel tüüpidel" kasutada USA kinnisvara, et oma rakette teele saata.

"Kui te meid Marsile jõudmises võidate, oleme me väga õnnelikud ja teie olete veelgi kuulsamas," märkis Trump kosmosest huvituvatele miljardäridele viidates.

Kuigi Trump täpsemaid selgitusi ei jaganud ega selgitanud näiteks ka seda, kuidas muudetaks olemasolevaid kosmosesuunitlusega üksusi ja programme USA õhuväes, pole tegu esimese korraga, kui Trump kosmoseväe loomisest räägib.

Valge Maja kinnitas hiljem ametlikult, et presidendil on selline samm kavas.

"Tänasel riikliku kosmosenõukogu koosolekul andis kaitseministeeriumile ülesandeks alustada koheselt vajalikku protsessi kosmoseväe kui kuuenda väeliigi loomiseks," märkis Valge Maja asepressiesindaja Raj Shah.

Ka Pentagoni kõneisik Dana White kinnitas, et kaitseministeerium saab presidendi juhisest aru ja astub vastavaid samme koos Kongressiga.

Kongress peab kiitma heaks hulga seadusi enne, kui kosmoseväest saaks tekkida ametlikult kuues väeliik.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: