Trump andis kosmoseväe loomisele ametliku käigu

President Donald Trump kosmoseväge puudutavat dokumenti allkirjastamas.
President Donald Trump kosmoseväge puudutavat dokumenti allkirjastamas. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

USA president Donald Trump allkirjastas teisipäeval määruse, mis annab ametliku käigu tema plaanile luua Ameerika Ühendriikides eraldi kosmosevägi.

Trumpi plaaniks on olnud kosmoseväe kui kuuenda väeliigi loomine ning sellel teemal on ta rääkinud sageli ka kampaaniaüritustel. Hetkel on USA relvajõudude väeliikideks maavägi, merevägi, õhuvägi, merejalavägi ning rannavalve, vahendas Axios.

Äsja allkirja saanud dokumendi kohaselt jääks kosmosevägi USA õhuväe osaks, kuid kosmoseväel oleks oma eraldi esindaja staabiülemate ühendkomitees ehk põhimõtteliselt oleks see sarnane olukorrale, kus merejalavägi on olnud alates 1834. aastast osa mereväest. Ka õhuvägi oli pikka aega osa maaväest kuni 1947. aastal aset leidnud eraldumiseni.

Kaitseministeeriumi ülesandeks on nüüd välja töötada vajalikud seaduseelnõud, sest tegemist on algatusega, mis nõuab kongressi poolt heakskiitu ja rahastamist.

Märkimisväärne on ka see, et USA riiklik aeronautika- ja kosmosevalitsus NASA jääb tsiviilasutusena kosmosevägede koosseisust välja, kuid nende kahe edasine koostöö hakkab näitama, millisel määral püsib kosmose uurimine ja seal avastuste tegemine laiemas plaanis rahumeelse tegevusena.

Axios nendib, et tegu on näitega, kuidas esialgu kampaania käigus välja pakutud mõte on muutunud reaalseks julgeolekut puudutavaks sammuks, millega Ameerika Ühendriigid üritavad konkurentidele, eriti Hiinale vastu astuda.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: