Eesti jalaväerühm lõpetas Malis ettevalmistused operatsiooniks

Ligi kaks nädalat tagasi Malisse operatsioonile Barkhane saabunud Eesti jalaväerühm Estpla-26 lõpetas möödunud nädalavahetusel viimased ettevalmistused, et alustada sel nädalal ülesannete täitmist Gao välibaasi julgeoleku tagamisel.

Kontingendi ülema major Kristjan Karisti sõnul on rühm nüüdseks Gao baasi oludega kursis ja mõistab, mida neilt oodatakse. "Siiani on koostöö prantslastega meie üksuse ettevalmistamisel olnud sujuv ja ma olen kindel, et Estpla-26 saab oma väekaitse ülesannetega edukalt hakkama," ütles ta.

Pea kahenädalase sisseelamisperioodi jooksul tutvusid sõdurid Gao välibaasibaasi reeglite ja protseduuridega, meditsiiniteenistusega, sportimisvõimaluste ning puhkealadega. Koostöös prantslastega tutvuti põhjalikult kontrollpostide ja pääslatega, mille Estpla-26 alanud nädalal oma kontrolli alla võtab.

Üheskoos harjutati läbi ka standardtegevused, mida pääslates kõige tihedamalt täita tuleb, näiteks inimeste läbiotsimine ja baasis töötavate kohalike liikumise dokumenteerimine. Prantslased tutvustasid eestlastele oma sidevahendeid ja viisid sõduritele läbi tunni kaudtule juhtimiseks ettenähtud protseduuridest.

Ettevalmistav faas päädis pühapäeval relvade kontroll-laskmisega, mille käigus veendus rühm nende kasutuses oleva relvastuse töökindluses ja täpsuses. Lasketiirus avanes eestlastel ja Võõrleegioni sõduritel võimalus tutvuda üksteise tulirelvadega ning ka nende efektiivsust kontrollida.

Scoutspataljoni võitlejad proovisid kätt Prantsusmaa armee automaatide, kuulipildujate ja täpsusrelvadega ning Võõrleegioni sõdurid lasid märkide pihta Estpla-26 kasutuses olevast kuulipildujast MG-3 ja automaadist Galil.

Operatsioon Barkhane on Prantsusmaa juhitud mässutõrjeoperatsioon Saheli piirkonna viies riigis (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) ja selle põhiraskus asub Malis. Operatsioon toetab Mali riigi võitlust islamiäärmuslastega ja ebaseadusliku immigratsiooniga.

Prantsusmaa juhitud operatsioonil osaleb lisaks Eesti üksusele ka Suurbritannia, kes toetab operatsiooni helikopteritega Chinook. Estpla-26 teenistus Gaos lõpeb detsembri alguses, kui rühma vahetab välja järgmine Scoutspataljoni baasil mehitatud jalaväerühm.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: