Probleemsete noortega tegelemiseks pannakse kokku eraldi meeskond

{{1535631360000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Justiitsministri kutsel kogunenud ümarlaud otsustas neljapäeval, et probleemsete vägivaldsete noortega tegelemiseks pannakse kokku spetsialistidest töörühm. Artikli ülaossa lisatud video võib olla häiriva sisuga.

Justiitsminister Urmas Reinsalu ütles pressikonverentsil, et pani äsja siseministriga paika uued kuritegevuse vastase võitluse riiklikud prioriteedid. Muu hulgas on alaealiste toime pandud kuriteod, eelkõige grupis toime pandud ja vägivallakuriteod ülesandepüstitusena prioriteet.

Minister tõdes, et rohkem tuleb panustada tiimikoostöösse nende noorte juhtumite menetlemisel. Noorte arv, kes vajavad abi - nii sotsiaalset kui ka mõjutusvahendeid õiguslikult - ei ole tema kinnitusel sugugi massiline. "Võime täna rääkida umbes 300 probleemsest riskikäitumisega noorest Harjumaal."

Ta kinnitas, et see on täiesti jõukohane menetlejatele, kohaliku omavalitsuse lastekaitse töötajatele leida keerukamates küsimustes personaalsed lahendused, kuidas neid noori koostöös vanematega aidata õiguskuulekalt käituma.

"Otsustasime moodustada eraldi töörühma, et luua Tallinnasse keskus, mis hakkaks tegelema probleemsete noortega.
Keskuse mõte pole mitte eraldi asutuse loomine, vaid tiim erinevate institutsioonide esindajatest: omavalitsuse, prokuratuuri, kriminaalhooldajate, politsei, noorsoopolitsei ja lastekaitsjate esindajatest. Põhja prefekt pakkus lahkelt politsei ruume sellele keskusele," rääkis Reinsalu.

Reinsalu sõnul on mõte selles, et lapsevanemate jaoks, kes abi vajavad, oleks keskus, mis tegeleks probleemsete lastega kõiki tahke arvestades. Teine pool on see, et menetlusosalised saaksid oma kogemusi, kompetentse ja infot kokku pannes saavutada parema võimekuse.

"Riikliku süüdistuse aspektist pole alaealiste grupiviisiline kuritegevus mingi uudis. Prokuratuur on neid kogu aeg menetlenud. Tõsiasi on see, et sel aastal on üks joon juurde tulnud. Grupid muutunud mobiilsemaks seoses sotsiaalmeediavõrgustike intensiivsema kasutamisega. Üksteist ollakse võimeline hoiatama, üles kütma, lollustest ja süütegudest tehtud fotosid ja videosid edastama," selgitas ta.

Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi juht Jako Salla ütles, et iga kampa sattunud lapse taga on oma lugu, millega tuleb tegeleda. Tema sõnul ei hakka paraku aga lastekaitse, politsei ja kriminaalhooldus kohe koos probleemi lahendama, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui me kujutame ette, et see noor ükspäev tuuakse ülekuulamisele ja peale seda tema elus võib-olla ongi kuid, nädalaid vaikus, võib-olla isegi unustatakse see menetlus juba ära, mis kuskil käimas on, siis see loobki pinnase, et see käitumine jätkub," selgitas Salla.

 

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael, Tiina Jaakson

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: