Prefekt noortejõukudest: kunagised murelapsed on saanud kurjategijateks

{{1535376960000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Põhja prefekt Kristian Jaani ütles, et Tallinnas pole üldises plaanis noorte kuritegevus kasvanud, kuid kokku on linnas umbes 20 ninameest, kelle järele ülejäänud noored koonduvad.

"Laias laastus on Tallinnas 20 ninameest, kes tulevad erinevatest piirkondadest ja on erineva taustaga. Üldjuhul sotsiaalses mõttes mitte kõige parema taustaga," rääkis Jaani esmaspäeval pressikonverentsil.

"Noorte tegevus linnas pole statistilises vaates midagi uut, teda on läbi aegade olnud. Aga sel korral on lühikese aja peale koondunud palju intsidente. Kunagised murelapsed on saanud kurjategijateks ja toime pandud kuritegusid," lausus prefekt.

Politseile on need 16-17aastased lapsed tuttavad enamasti juba ajast, mil nad olid 10aastased.

Kuus ninameest on suutnud politsei isoleerida. Nende kuriteod on olnud nii karmid, et nad on kohtu loal vahi alla võetud. See on ka ainus kiire lahendus probleemile, möönis Jaani. "Kui ei ole ninamehi, ei ole kaasajooksikuid."

Jaani sõnul on kogu Harjumaa peale umbes 300 riskitaustaga alaealist. Neist 150 noort on sellist, kes vajaks kohe mõnes sotsiaalprogrammis osalemist.

"Meie reageerime, kui süütegu on toimunud. See on jäämäe tipp. Meie tegeleme tagajärgedega, oleme partneriks. Aga mis saab lapsest pärast või mida oleks saanud teha enne - seal on lünkasid sotsiaaltöös palju," rääkis prefekt.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo isikuvastaste kuritegude talituse juht Roger Kumm märkis, et enamik seadusega pahuksisse läinud noortest on käinud erikoolis. Erikool on tema hinnangul parem kui vangla, kuid siiski halb, olles kurjategijate kasvulavaks.

Tallinnas on lühikese aja jooksul toimunud mitu juhtumit, kus vägivaldsed noortekambad klaarivad arveid nii omavahel kui ka ründavad juhuslikke möödujaid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tallinna linnapea Taavi Aas kommenteeris, et selliste kuritegude puhul juba ei saa rääkida sellest, et siin on sotsiaalne küsimus, sest siin tegelikult peavad ka jõustruktuurid väga selgelt sekkuma.

Justiitsminister Urmas Reinsalu kutsus neljapäevaks kokku ümarlaua, et arutada kuidas noortekampasid paremini ohjeldada. Siseminister Andres Anvelti sõnul tuleb hoolikalt läbi mõelda, kuidas vägivaldseid noori karistada, sest vangi või erikooli saatmine võib olukorda hullemaks teha.

"Kui vaadata seda vedavat gruppi, nad on natuke vanemad. Neist pooled on isoleeritud või vahistatud. Palju suurem probleem, et kui politsei nopib eestvedajad, siis mida teha nende noortega. Vangi saatmine pole lahendus, sealt tulevad välja 20 samasugust noort," sõnas Anvelt.

PPA pressikonverents.

"Aktuaalne kaamera" kell 18.30.

"Aktuaalne kaamera" kell 21.

Teemast oli juttu ka esmaspäeva õhtul saates "Ringvaade".

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: