Mäggi: kümne aasta pärast võiks Eestis olla kolm korda vähem omavalitsusi

Janek Mäggi tänavu suvel Islandi transpordi- ja riigihaldusminister Sigurður Ingi Jóhannssonile haldusreformi seletamas
Janek Mäggi tänavu suvel Islandi transpordi- ja riigihaldusminister Sigurður Ingi Jóhannssonile haldusreformi seletamas Autor/allikas: Janek Mäggi Facebooki konto

Kümne aasta pärast võiks Eestis olla 25 omavalitsust ehk kolm korda vähem kui praegu, ütles riigihalduse minister Janek Mäggi.

Mäggi rääkis ERR-ile, et kui Eestis on praegu kaks olulisemat tõmbekeskust - Tallinn ja Tartu, vähemal määral ka Pärnu -, siis mööda maakondi ringi liikudes on tal tekkinud idee, et tõmbekeskusi peaks olema vähemalt 15, üks igas maakonnakeskuses.

"Kui kohalikud omavalitsused oleksid maakonnasuurused, nagu Saaremaa tänasel hetkel juba on, siis see võimaldab kindlasti pakkuda väga paljusid teenuseid kõrgema kvaliteediga. Ega kohaliku elu ümberkorraldamise mõte ei ole ju nii palju kulusid kokku hoida, vaid pakkuda kõrgemat elukvaliteeti kõikidele inimestele, kes Eestis elavad, ja mina usun, et see olulisel määral aitaks."

Mõned erandid Mäggi sõnul kindlasti jääksid - Tallinn, Tartu ja võib-olla ka mõned muud kohad.

"15-ni me kindlasti ei jõua, aga 25 võiks olla ilus unistus, see oleks kolm korda vähem kui praegu," tõdes ta.

Ministri hinnangul on mitmete kohalike omavalitsuste piirid suhteliselt kummalised ja kohalikel juhtidel peaks olema selles osas temaga sarnane nägemus. Ta lisas, et põhjalikult ei ole küsimust koalitsioonis arutatud, aga ühel nõupidamisel Helir Valdor Seederi, Jevgeni Ossinovski ja Jüri Ratasega oli sellest juttu ning leiti üsna sarnaselt, et see võiks olla pikk perspektiiv.

"Ma ei ütle, et see juhtub kõik homme, kindlasti mitte, aga praegu meil on näiteks 20 küla Eestis, kes konkreetselt tahavad ühest kohalikust omavalitsusest teise liikuda, ja haldusreform ühest küljest sai küll läbi, aga see protsess tegelikult jätkub täie hooga," sõnas Mäggi. "Kui suudame riigimajad kõik ilusti ära teha, siis teatud mõttes neist maakonnakeskustes asuvatest riigimajadest saavadki ju kohaliku elu tõmbekeskused ja põhilised kohad, kus inimene Tallinast väljas oma riigiga suhtleb. Nii et ma usun, et kümne aasta perspektiivis võiks see küll niimoodi minna."

Oluline küsimus on ministri sõnul see, kas riik võtab midagi sunniviisiliselt ette või motiveerib kohalikke omavalitsusi muutusi tegema.

Ta lisas, et omavalitsused peaksid kogu aeg mõtlema sellele, kuidas riiki tõhustada ja teenuste pakkumist kättesaadavamaks muuta, samuti tuleks pakkuda rohkem neid teenuseid, mida inimesed väga tahavad, ja lõpetada nende pakkumine, millele nõudlust eriti ei ole.

"See protsess käib tegelikult kogu aeg ja kui meil õnnestub veel näiteks mõned kohalikud omavalitsused vabatahtlikult liituma motiveerida, siis mina olen siin öelnud, et see on väga hea mõte ja neid muudatusi kindlasti tuleb perspektiivis mitte vähe," lausus Mäggi.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: