Vabaerakond teeb katse lubada riigikogu valimistele valimisliidud

Jüri Adams.
Jüri Adams. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Vabaerakond algatas neljapäeval eelnõu, mille eesmärk on uuesti lubada riigikogu valimistel esitada kandidaatide nimekirju mitme erakonna poolt ühiselt ehk erakondade valimisliiduna.

Seda oleks vaja juba märtsikuu valimisteks. Praegu seadus aga seda ei luba. Sel viisil on edukamad erakonnad tõrjunud uustulnukaid ja konkurente, seisab Vabaerakonna pressiteates.    

"Valimisliidud olid lubatud ja enamiku kandidaatide nimekirjade esitajad kahel Riigikogu valimisel, 1992. ja 1995.  aastal," ütles Vabaerakonna liige Jüri Adams.

Ta meenutas, et erakondade valimisliidud keelati vahetult enne 1999. aasta riigikogu valimisi.

"Selle põhjused, ja tookord valimisliitude keelamise poolt hääletanute motiivid, ei ole praeguseni selged. Me ei näe, et sellel keelul oleks mingit sisulist õigustust. Arvame, et mitme erakonna ühise kandidaatide nimekirja mittelubamine on vastuolus põhiseadusega," rääkis Adams.

Põhiseaduse kohaselt peavad kehtivad piirangud olema Adamsi sõnul demokraatlikus ühiskonnas vajalikud, ega tohi moonutada piiratavate õiguste ja vabaduste olemust. "Ühingutele peavad olema tagatud õigused ühiselt tegutsemiseks."

Vabaerakonda toetus on viimase avaliku arvamuse uuringu kohaselt pooldas 3,4 protsenti ehk viieprotsendilist valimiskünnist nad praegustel andmetel ei ületaks.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: