Vene diplomaadid arutasid Assange Londonist põgenema aitamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Julian Assange Londonis Ecuadori saatkonna rõdul.
Julian Assange Londonis Ecuadori saatkonna rõdul. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaa diplomaadid pidasid eelmisel aastal Wikileaksi asutaja Julian Assange lähikonnaga salajasi kõnelusi, milles arutati, kas on võimalik teda Londonist põgenema aidata, kirjutas reedel väljaanne Guardian viidates oma allikatele.

Esialgse plaani kohaselt pidi Assange Ecuadori Londoni saatkonnast välja viidama diplomaadi sõidukisse peidetuna ja edasi riigist minema toimetatama.

Lõppeesmärgiks oli allikate andmetel Venemaa, kus meest ei ohustaks väljaandmine Ühendriikidele. Plaan siiski hüljati liialt ohtlikuna. Põgenemine oleks pidanud aset leidma 2017. aasta jõulude ajal. Assangele kavatseti muu hulgas anda dokumendid, mille kohaselt Ecuador oleks saanud väita, et Assange on diplomaatiliselt puutumatu. Kaalumisel oli ka Assange laevaga Ecuadori toimetamine.

Guardiani kahe allika andmetel oli venelaste ühendusisikuks Assange lähikonda kuuuluv Fidel Narvaez, kes töötab Ecuadori konsulina Londonis. Narvaez lükkas väljaande usutluses tagasi, et ta oleks venelastega rääkinud Assange minematoimetamisest.

Ecuadori president Lenín Moreno on öelnud, et ta kavatseb 46-aastase Assange varjupaigast Londoni saatkonnas ilma jätta ja ta Briti võimudele välja anda.

Assange taotles varjupaika Ecuadori Londoni saatkonnas, et vältida väljaandmist Rootsile seoses süüdistustega seksuaalrünnakus, mida ta ise eitab.

Assange 'i sõnul on süüdistused poliitiliselt motiveeritud ja võivad viia tema väljaandmiseni USA-le, kus teda ähvardaks vangistus seoses Ühendriikide salajaste sõjaliste dokumentide ja diplomaatiliste kirjavahetuse avaldamise eest WikiLeaksis 2010. aastal.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: