Wikileaks tegi nimekirja asjadest, mida ei tohi Assange'i kohta öelda

Julian Assange Ecuadori Londoni saatkonna rõdul 2017. aastal.
Julian Assange Ecuadori Londoni saatkonna rõdul 2017. aastal. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Lekitatud materjalidele keskenduv veebileht Wikileaks esitas pühapäeval nimekirja 140 väitega, mis olevat ekslikud ja laimavad Wikileaksi asutaja Julian Assange'i suhtes ja mida ei peaks seetõttu avalikkuses kordama.

Hetkel pole selge, mis põhjusel Wikileaks meediaväljaannetele sellise soovituse saatis, vahendas Reuters.

"On olemas läbiv õhkkond, kus esitatakse Wikileaksi ja Julian Assange'i suhtes ebatäpseid väiteid, sealhulgas teadlikke väljamõeldisi, mida istutatakse suurtesse ja muidu "mainekatesse" meediaväljaannetesse," kirjutas Wikileaks e-kirjas, mille kohta oli märgitud, et see on konfidentsiaalne ja pole mõeldud avaldamiseks.

Valede või laimu näidetena tõi Wikileaks esile näiteks väited, mille kohaselt on Assange olnud luureagent ja seotud Venemaa, Kremli või president Vladimir Putiniga. Lisaks kinnitati, et Assange pole kunagi oma juukseid valgendanud, ning anti teada, et paika ei pea väited, justkui ei kanna Assange Ecuadori saatkonnas viibides oma kassi eest hoolt või et tal on probleeme isikliku hügieeniga.

Peamiselt USA dokumentide avaldamisega tähelepanu pälvinud Assange varjab end Ecuadori Londoni saatkonnas alates 2012. aasta juunist. Esmalt oli tema eesmärk hoiduda vahistamisest ja väljaandmisest Rootsile, kus teda süüdistati vägistamises, kuid Stockholm otsustas süüdistustest üle-eelmisel aastal loobuda.

Samas ähvardab teda saatkonnast lahkumisel vahistamine Briti võimude poolt, kes süüdistavad teda kautsjonireeglite rikkumises. Assange'i peamiseks hirmuks on aga see, Suurbritannia annab ta välja USA-le, kus talle võidakse esitada süüdistus salastatud dokumentide lekitamises.

Ecuadori jaoks on Assange muutunud üha tülikamaks külaliseks, sest ta üritab saatkonnas viibides oma tegevust jätkata ning kahjustab seega oluliselt Ecuadori välissuhteid. 2017. aastal ametisse asunud president Moreno on korduvalt teatanud, et eesmärgiks on Assange'ist vabaneda. Muuhulgas on teada, et Assange häkkis sisse teda võõrustava saatkonna veebisüsteemi ning praeguseks on tüli jõudnud nii kaugele, et Assange üritas Ecuadori kohtusse kaevata oma põhiõiguste rikkumise eest. Meedia teatel puudutas Assange'i kaebus muuhulgas ka seda, et saatkond nõudis, et Wikileaksi asutaja oma kassi eest hoolitseks.

Ecuadori president Lenin Moreno teatas detsembris, et Assange võib peagi saatkonnast lahkuda.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: