Kütusefirmad: valitsus prognoosis kütuseaktsiisi 100 miljoniga mööda

{{1538024940000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigieelarves prognoositakse järgmise aasta kütuseaktsiisi laekumiseks 583,9 miljonit eurot ehk tänavusest ligi 38 miljonit eurot enam, kuid suuremaid kütusefirmasid koondav Eesti Õliühing leiab, et praeguste trendide jätkudes laekumine hoopis väheneb, ja seda 60 miljoni euro võrra.

Eesti Õliühing prognoosib vaid 483 miljoni laekumist riigieelarvesse, mis oleks 100 miljonit vähem kui valitsus ette näeb, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meie prognoos on kusagil ca 100 miljonit eurot vähem. See on kõige mustema stenaariumi korral ehk et juhul kui tarbimismahud jätkavad ka edaspidi langust, sellisel juhul võiks see erisus olla 100 miljonit võrreldes rahandusministeeriumi prognoosiga. Kui aga tuleb mõningane kasv, näiteks majanduskasvu toel, siis võib see erisus olla 60 miljonit," rääkis Eesti Õliühingu tegevjuht Magnus Braun.

Õliühingu hinnagul pole ministeerium arvetanud, et viiendik Eesti autode kütusest on tangitud välismaal. Rahandusminister Toomas Tõniste sõnul aga ekspertide poolt koostatud järgmise aasta prognoosis eksimusi pole.

"Minul ei ole täna põhjust kahelda rahandusministeeriumi prognoosis, vaadates seda, et kütuse aktsiis laekub võrdlemisi prognoosidele vastavalt ja siin ei ole olnud ka mingeid suuri kõikumisi, suuri aktsiisitõuse. Prognoosis on ka arvestatud võimaliku kütuse hinna kallinemisega," ütles Tõniste.

Eelarve koostamise aluseks olevas rahandusministeeriumi suvises majandusprognoosis seisab aga, et kütuseaktsiisi puhul on arvestatud nafta hinnaga 72 dollarit barreli eest. Täna maksab barrel naftat aga ligi 82 dollarit.

Tõniste sõnul laekub ka alkoholiaktsiisi järgmiseks aastaks kavandatud mahus ehk 230 miljonit. Sellega on nõus ka alkoholitootjate ja maaletoojate liit. Õlletootjate Liidu hinnangul laekub alkoholiaktsiisi sellest 14 miljonit eurot vähem.

"Meie arvame natukene vähem ilmselt, et alla 220 miljoni, sest eeldatavasti Läti piirikaubandus ehk eestlaste ostud Lätis siiski veel kasvavad ja soomlaste ostud eesti veidi vähenevad. Nii et natuke vähem laekub aga see erinevus ei ole väga suur," sõnas Eesti Õlletootjate liidu tegevjuht Peeter Võrk.

Tõniste sõnul on 11 miljardilise eelarve puhul 10-miljoniline prognoosiviga talutav. Ettevõtjale on aga ka miljon eurot suur raha.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: