Kütuseaktsiisi tõusu tõttu kannatab Eesti-sisene transpordivedu

Eesti kütusemüüjad ja autovedajad soovivad, et tulevane valitsus alandaks diislikütuse aktsiisi vähemalt Läti tasemele, sest tänaseks on 15 protsenti Eesti vedelkütuste tarbimisest liikunud naaberriikidesse. Kõrged aktsiisid on suretanud välja ka Eesti-sisese transpordiveo ja siinsel turul tegutsevad lõunanaabritest vedajad.

Eestis on aktsiis kolme aasta jooksul tõstnud bensiini hinda 18 senti liitri kohta, diislikütust 12 senti liitri kohta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kütusemüüjate hinnangul tuleks akstiisid langetada 2015. aasta tasemele, sest kütuse ostmine on liikunud lõunanaabrite juurde.

"Aktsiisi mõju Eesti kütuseturule on mõõdetav liitrites - 130-150 miljonit liitrit - ja rahaliselt - kui korrutada akstiisiga läbi kuskil 50 miljonit eurot. Kui riik tõstis aktsiise, siis soov oli akstiistõusust võita 100 miljonit, tegelikult võideti 50 miljonit, aga selle juures palju olulisem on see, kui suurt kahju majandusele tervikuna on tehtud," rääkis Alexela Oili juhatuse liige Alan Vaht.

Kütuse hind mõjutab tavatarbijat toodete-teenuste lõpphindade kaudu, kuid eelkõige kannatavad diislikütuse aktsiisi tõusu tõttu sisemaiseid autovedajaid. Kui rahvusvahelised autovedajad tangivad juba ammu Läti-Leedu tanklates, siis kõrgemate kütusehindade tõttu on ka meie koduturg loovutatud lõunanaabritele.

"Maxima autod on kõik Leedu registrisse läinud, piimavedajad on suurem osa kas Läti või Leedu registrisse läinud. Eesti siseturule on praegu just väga suur tung Läti vedajate poole pealt, see läheb kabotaaži alla. Keegi seda ei kontrolli, kas nad teevad siin kolm laadimist või teevad rohkem. See võtab meil töökohti ära väga palju," selgitas Eesti rahvusvaheliste autovedajate assotsiatsiooni president Einar Vallbaum.

Vallbaumi sõnul suleti seetõttu eelmisel aastal umbes 20 väikest veofirmat ja tänavu on juba sama palju lõpetajaid.

Suured kütusemüüjad on sunnitud olukorraga kohanema ja seetõttu müüvad üha rohkem kütust Lätis ja Leedus.

"Meie müük väljaspool Eestit Olerexi kogukäibest on viimasel kahel aastal moodustanud kuni 13-14 protsenti, Eestimaa firma jaoks täiesti müstiliselt suur number," tõdes Olerexi aktsionär Anti Moppel.

Nii praegu valitsust moodustav Reformierakond kui ka kõneluste partner Keskerakond lubasid valimisprogrammides aktsiiside alandamist konkurentsivõimelisele tasemele. Reformeiarkonnast öeldi "Aktuaalsele kaamerale", et praegu käivad pingelised eelläbirääkimised üldistes valitsusliidu küsimustes, seetõttu jõutakse lepet sisaldavate punktideni alles koalitsioonikõneluse käigus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: