Kavanaugh ei kavatse ülemkohtusse kandideerimisest loobuda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1538100540000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / SIPA

USA ülemkohtu kohtunikuks kandideeriv ja seksuaalse rünnaku toimepanemises süüdistatud Brett Kavanaugh lubas neljapäeval senatis toimuval ülekuulamisel, et ei kavatse süüdistuse tõttu oma kandidatuuri tagasi võtta.

Senati õiguskomitee peaks Kavanaugh' kandidatuuri teemal hääletama esialgsete plaanide kohaselt reedel. Samas on endiselt kahtlane, kas piisav arv vabariiklasi on valmis teda toetama hilisemal hääletusel kogu senati ees. Senati hääletus ei toimu enne järgmise nädala keskpaika.

Senatis on vabariiklastel vaid üks hääl rohkem kui demokraatidel. Arvatakse, et Kavanaugh kandidatuuri saatus on sisuliselt nelja vabariiklasest senaatori käes, kelleks on vähemal või rohkemal määral Trumpi-kriitikutena silma pistnud Lisa Murkowski, Susan Collins, Jeff Flake ja Bob Corker.

Pikemad ülevaated kuulamisest on teinud näiteks Vox (SIIN, SIIN ja SIIN), Politico (SIIN, SIIN, SIIN ja SIIN) ning Fox News.

Täismahus video:

"Ma ei lase end hirmutada sellest menetlusest taanduma," lausus Kavanaugh senati õiguskomisjonis. "Te võite mu lõpphääletusel läbi kukutada, aga te ei saa mind iialgi loobuma. Mitte iialgi."

Rääkides 1982. aasta suvel ühel peol toimunud väidetavast rünnakust ütles Kavanaugh, et "olen selles süüdistuses süütu".

"Kõlvatud ja valed lisasüüdistused on täielikult ja püsivalt hävitanud minu pere ja minu nime," lisas Kavanaugh. Ta rõhutas, et pole iialgi kedagi seksuaalselt rünnanud.

Pisut enne Kavanaugh' saabumist õiguskomisjoni ette andis komisjonis ütlusi Christine Blasey Ford, kes süüdistas Kavanaugh'd katses teda vägistada 1982. aastal, kui mõlemad olid keskkooliõpilased.

Fordi sõnul on ta "sada protsenti" kindel, et ründaja oli Kavanaugh.

Trump kinnitas taas toetust Kavanaugh'le

USA president Donald Trump kinnitas neljapäeval taas, et toetab oma kandidaati ülemkohtu kohtunikuks.

"Kohtunik Kavanaugh näitas Ameerikale täpselt seda, miks ma ta kandidaadiks nimetasin. Tema ütlused olid võimsad, ausad ja kaasahaaravad," teatas Trump Twitteris.

Trumpi sõnul on Demokraatliku Partei vastuseis Kavanaugh'le ning mehe vastu esitatud seksuaalse väärkohtlemise süüdistused "täielik pettus ning püüdlus venitada, tõkestada ja vastupanu osutada".

"Senat peab hääletama!" lisas ta.

USA ülemkohtu kandidaati Brett Kavanaugh'd seksuaalses rünnakus süüdistav Christine Blasey Ford andis neljapäeval senati õiguskomisjonis ütlusi rünnaku kohta.

Pärast istungi avaettekande tegemist esitas Fordile küsimusi seksuaalkuritegudele spetsialiseerunud prokurör tema mälestuste kohta ja päris, miks ta süüdistuse nüüd esitas.

Ford: olen "sada protsenti" kindel

Ford lükkas tagasi väited, et tema tegu on poliitiliselt motiveeritud ning rõhutas, et ta on "sada protsenti" kindel, et 1982. aasta suvel toimunud peol ründas teda Kavanaugh.

"Ma olen siin mitte sellepärast, et ma tahaksin olla. Ma olen kabuhirmus," ütles ülikooli õppejõud Ford.

"Olen siin, sest usun, et mu kodanikukohus öelda teile, mis minuga juhtus, kui mina ja Brett Kavanaugh olime keskkoolis," ütles ta.

Ford ütles, et oli teel tualetti, kui purjus Kavanaugh ja viimase sõber Mark Judge lükkasid ta kõnealusel peol magamistuppa ning lukustasid ukse.

"Brett ja Mark tulid magamistuppa ja panid selja taga ukse kinni... Mind tõugati voodile ja Brett ronis mulle peale," lausus Ford.

"Ta hakkas panema oma käsi üle mu keha ja hõõruma end minu peale... Ma röökisin, lootes, et keegi allkorrusel äkki kuuleb mind."

"Brett käperdas mind ning üritas võtta mult riided seljast," ütles Ford. "See oli talle raske, sest ta oli väga suures joobes."

"Arvasin, et ta vägistab mu."

"Üritasin appi karjuda. Kui seda tegin, pani Brett oma käe mu suule, et takistada mind karjumast," ütles ta. "See hirmutas mind kõige rohkem ja sellel on olnud minu elule kõige suurem mõju."

Fordilt küsiti, milline mälestus juhtunust oli tema jaoks kõige tugevam.

"Minu hipokampusele jäi templina naer, nende kahe rõkkav naer, ja see, et nad lõbutsesid minu kulul," vastas ta. "Ma olin neist ühe all, kui nad kahekesi naersid."

Fordi sõnul õnnestus tal põgeneda, kui Judge hüppas voodile ja nad voodist maha kukkusid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: