Video: USA ülemkohtuniku kandidaadi ja tema süüdistaja kuulamine senatis

{{1538055060000 | amCalendar}}
Foto: Jacquelyn Martin/AP Photo/Scanpix

Neljapäeval andsid USA senati õiguskomisjoni ees ütlusi ülemkohtu kohtuniku kandidaat Brett Kavanaugh ja teda seksuaalses rünnakus süüdistav Christine Blasey Ford.

Õiguskomisjon palkas Kavanaugh'd, Fordi ja teisi tunnistajaid küsitlema Arizona osariigi seksuaalkuritegude prokuröri Rachel Mitchelli, vahendas Axios, BBC, Vox jt.

Täismahus video:

Esimesena sõna saanud Ford ütles, et annab tunnistusi kodanikukohuse tõttu.

Pärast istungi avaettekande tegemist esitas Fordile küsimusi seksuaalkuritegudele spetsialiseerunud prokurör tema mälestuste kohta ja päris, miks ta süüdistuse nüüd esitas.

Ford lükkas tagasi väited, et tema tegu on poliitiliselt motiveeritud ning rõhutas, et ta on "sada protsenti" kindel, et 1982. aasta suvel toimunud peol ründas teda Kavanaugh.

"Ma olen siin mitte sellepärast, et ma tahaksin olla. Ma olen kabuhirmus," ütles ülikooli õppejõud Ford.

"Olen siin, sest usun, et mu kodanikukohus öelda teile, mis minuga juhtus, kui mina ja Brett Kavanaugh olime keskkoolis," ütles ta.

Ford ütles, et oli teel vetsu, kui purjus Kavanaugh ja viimase sõber Mark Judge lükkasid ta kõnealusel peol magamistuppa ning lukustasid ukse.

"Brett ja Mark tulid magamistuppa ja panid selja taga ukse kinni... Mind tõugati voodile ja Brett ronis mulle peale," lausus Ford.

"Ta hakkas panema oma käsi üle mu keha ja hõõruma end minu peale... Ma röökisin, lootes, et keegi allkorrusel äkki kuuleb mind."

"Brett käperdas mind ning üritas võtta mult riided seljast," ütles Ford. "See oli talle raske, sest ta oli väga suures joobes."

"Arvasin, et ta vägistab mu."

"Üritasin appi karjuda. Kui seda tegin, pani Brett oma käe mu suule, et takistada mind karjumast," ütles ta. "See hirmutas mind kõige rohkem ja sellel on olnud minu elule kõige suurem mõju."

"Mul oli raskusi hingamisega ning arvasin, et Brett on mind kogemata tapmas," lausus Ford.

Fordilt küsiti, milline mälestus juhtunust oli tema jaoks kõige tugevam.

"Minu hipokampusele jäi templina naer, nende kahe rõkkav naer, ja see, et nad lõbutsesid minu kulul," vastas ta.

"Ma olin neist ühe all, kui nad kahekesi naersid."

Fordi sõnul õnnestus tal põgeneda, kui Judge hüppas voodile ja nad voodist maha kukkusid.

Ford esitas komisjonile nelja tunnistaja notariaalselt kinnitatud tunnistused. Nende sõnul rääkis Ford neile rünnakust vahemikus 2012 ja 2017. Kõigi nelja sõnul rääkis Ford neile, et kui ta oli teismeline, ründas teda seksuaalselt inimene, kes on nüüd föderaalkohtunik. Kahe tunnistaja sõnul nimetas Ford ründajana konkreetselt Kavanaugh'd.

Ford on esitanud ka valedetektori testi tulemused, mille kohaselt oli naise kirjeldus rünnakust tõene. Samas keeldus ta komisjonile esitamast terapeudi märkmeid.

Kavanaugh ei kavatse ülemkohtusse kandideerimisest loobuda

Kavanaugh lubas neljapäeval senatis toimuval ülekuulamisel, et ei kavatse süüdistuse tõttu oma kandidatuuri tagasi võtta.

"Ma ei lase end hirmutada sellest menetlusest taanduma," lausus Kavanaugh senati õiguskomisjonis.

"Te võite mu lõpphääletusel läbi kukutada, aga te ei saa mind iialgi loobuma. Mitte iialgi."

Rääkides 1982. aasta suvel ühel peol toimunud väidetavast rünnakust ütles ta, et on selles süüdistuses süütu.

"Kõlvatud ja valed lisasüüdistused on täielikult ja püsivalt hävitanud minu pere ja minu nime," lisas Kavanaugh. Ta rõhutas, et pole iialgi kedagi seksuaalselt rünnanud.

President Donald Trump ja paljud teised vabariiklased on öelnud, et Fordi väited on viimasel minutil käivitatud poliitiline laimukampaania ning need ei vasta üldse sellele, milline mees Kavanaugh praegu on.

Meedia kirjutas sellest, mida Kavanaugh oma tunnistuses ütleb, juba enne senati kuulamist. Kavanaugh tunnistab, et kuigi ta ei olnud keskkooli ajal täiuslik ning jõi mõnikord sõpradega õlut, ei pannud ta kunagi toime seksuaalrünnakut kellegi vastu.

Tõendina esitas Kavanaugh 1982. aasta suvest pärit kalendri, mis peaks näitama, et ta ei osalenud sellisel peol, mida Ford on kirjeldanud.

Hiljuti on välja ilmunud veel kaks naist, kes Kavanaughd seksuaalses ahistamises süüdistavad. Deborah Martinez väidab, et Kavanaugh paljastas end talle Yale'i ülikoolis ühel ühikapeol. Julie Swetnick aga tegi kolmapäeval avalduse, milles väidab, et Kavanaugh ja tema sõbrad jootsid keskkoolis tüdrukutele alkoholi selleks, et neid seksuaalselt rünnata.

Naiste süüdistused võivad saada saatuslikuks Kavanaugh kandideerimisele ülemkohtu kohtunikuks. Senatis on vabariiklastel vaid üks hääl rohkem kui demokraatidel. Arvatakse, et Kavanaugh kandidatuuri saatus on sisuliselt nelja vabariiklasest senaatori käes, kelleks on vähemal või rohkemal määral Trumpi-kriitikutena silma pistnud Lisa Murkowski, Susan Collins, Jeff Flake ja Bob Corker.

Senati õiguskomitees on hääletus Kavanaugh' ülemkohtu kohtunikuks saamise üle kavandatud reedeks. Kui komitee ta heaks kiidab, hakkab hääletama senat tervikuna. Senati hääletus ei toimu enne järgmise nädala keskpaika. 

Toimetaja: Merili Nael, Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: