"Välisilm": Kavanaugh' skandaal elavdas vahevalimiste eel valijaid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Täpselt kolm kuud tagasi esitas Ühendriikide president Donald Trump ülemkohtu kandidaadiks Brett Kavanaugh'. Tol hetkel tundus, et vabariiklased tabasid valikuga naelapea pihta, sest tegemist oli igati korraliku pereisa ja juristiga. Ometigi läks teisiti ning septembris alanud torm lõppes möödunud laupäeval, kui senat ta ülemkohtusse tööle valis. "Välisilm" jälgis skandaali kulgemist.

Veidi rohkem kui nädal tagasi olid ameeriklased televiisorite ette naelutatud, et näha ülemkohtuniku kandidaadi Brett Kavanaugh' ja teda vägistamiskatses süüdistava Christine Blasey Fordi kuulamist. Väidetav vahejuhtum toimus üle 30 aasta tagasi, kuid selle mõju kandus tänapäeva. Igaühel tundus olevat juhtunu kohta oma arvamus ning seda ei peljatud ka välja öelda - satiirisaadetest presidendini välja.

Lisaks kirjutasid umbes 2400 õigusprofessorit alla avaldusele, millega kutsuti senaatoreid üles jätma Kavanaugh' ametisse kinnitamata. Eelkõige tema käitumise pärast viimasel kuulamisel, kus ta rääkis senaatoritele vastu.

"2016. aastal andis ülemkohtunik Ruth Bader Ginsburg New York Times'ile intervjuu, tegi avalikult Donald Trumpi vastast kampaaniat ja ütles, et ta kolib Uus-
Meremaale, kui Trump valitakse. Ülemkohtunikud on inimesed ja teinekord ütlevad nad asju, mis on kohatud või poliitilised või temperamentsed. Ma arvan, et kui arvestada kõike seda, mis toimus, seda virvarri, siis Brett Kavanaugh' käitumine ei muutnud teda sobimatuks," selgitas omakorda vabariiklasest poliitiline nõustaja Dan Senor.

Senat kinnitas Kavanaugh' napilt ülemkohtunikuks, kuid kindlasti ei saa öelda, et ta oleks võitja. Tema maine on paljude inimeste silmis rikutud ning seda ei aidanud parandada ka viis päeva kestnud Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) uurimine. Praegu ei ole selge, kas 46-leheküljeline uurimise raport tehakse kunagi avalikuks või mitte. Senati vabariiklaste ja demokraatide seast tuleb aga täiesti vastakaid arvamusi selle tulemuste kohta.

"Senaatorid peavad jõudma oma järeldusteni, sõltuvalt sellest, kuidas nad loevad fakte, aga minu arvates on faktid selged. Ma hääletan Kavanaugh' vastu," teatas näiteks demokraadist senaator Chris Coons.

"Ma olen tõendusmaterjalide põhjal või õigemini nende puudumise tõttu otsustanud, et Kavanaugh ei teinud neid asju, milles teda süüdistatakse," sõnas jälle vabariiklasest senaator John Kennedy.

Tundubki, et FBI raportist ei tulnud välja midagi uut, sest ka need vabariiklased, kes koos demokraatidega uurimist nõudsid, otsustasid lõpuks Kavanaugh' ametisse kinnitada.

"Ma ei usu, et nende süüdistuste põhjal oleks õiglane takistada Kavanaugh' ülemkohtunikuks saamist. Ma rõhutan, et minu lähenemist sellele küsimusele ei tohiks tõlgendada nii, et minu arvates ei ole igasugune soovimatu seksuaalne kontakt selles riigis tõsine probleem," märkis vabariiklasest senaator Susan Collins.

Mitmed vabariiklased on rõhutanud, et nad usuvad, et Fordi on seksuaalselt rünnatud, kuid kahtlevad, et see oli Kavanaugh. Seega, vaatamata senati kuulamisele ja FBI uurimisele, jääb Fordi ümber ikkagi hõljuma kahtlus, et ta ei rääkinud sulatõtt ning vastupidist tõestada on nüüd keeruline.

"Ma jõin ühe õlle. Tegelikult… Kas te arvate? Ei. Üks õlu. Tore. Kuidas te koju saite? Ma ei mäleta. Kuidas te sinna saite? Ma ei mäleta. Kus see koht on? Ma ei mäleta. Mitu aastat tagasi see juhtus? Ma ei tea," pilkas president Trump kampaaniaüritusel Fordi.

"President räägib enda eest. Minu arvates oli väga oluline, et õiguskomitee lõi turvalise keskkonna, kus Ford sai oma tunnistusi anda. Samas, pean mainima, et see oli väga ebaeetiline, et senati demokraadid vedasid doktor Fordi avalikkuse ette," arvas vabariiklasest senaator Ted Cruz.

Mõlemad erakonnad nõustuvad, et kogu Kavanaugh' kinnitamisprotsess muutus liiga poliitiliseks ja inetuks, kuid ka selles süüdistatakse vastastikku teineteist. Vabariiklaste arvates hoidsid demokraadid Fordi süüdistusi liiga kaua enda teada ning lekitasid informatsiooni viimasel hetkel pressile. Nende hinnangul soovisid demokraadid hoida ülemkohtuniku koha tühjana, võita vahevalimistel enda kätte kongressi mõlemad kojad ning kinnitada lõpuks sellele kohale liberaal. Samas peaksid vabariiklased siinkohal peeglisse vaatama, sest paar aastat tagasi tegid nad põhimõtteliselt sama president Barack Obama ülemkohtuniku kandidaadi Merrick Garlandiga. Tema asemel nimetas Trump ülemkohtunikuks lõpuks Neil Gorsuchi.

"See on olnud senati jaoks raske aeg. Me oleme sellest paremad ning peame veelgi paremaks muutuma. Ma teeksin kõik, mis minu võimuses, et minna tagasi tavapärase korra juurde ja takistada sellise juhtumi kordumist ja kordumist ja kordumist," rääkis demokraadist senaator Joe Manchin.

Mõned analüütikud leiavad, et kui Kavanaugh'd poleks suudetud ära kinnitada, siis oleks see hoopis võinud olla vabariiklastele vahevalimistel kasulik.

"Kui räägime Kavanaugh'st ja sellest, kuidas teda koheldi, siis see on minu arvates vabariiklastele ühendav ja motiveeriv. USA senati jaoks on olulised kaheksa osariiki, mis määravad senati tasakaalu. Nendest osariikidest kuues on vabariiklaste valijaid rohkem kui demokraate. Seega, kui inimesed on nelja nädala pärast endiselt üles köetud, siis need osariigid lähevad tõenäoliselt vabariiklastele," sõnas vabariiklasest nõustaja Senor.

Nüüd on aga hoopis demokraatide valijatel piisavalt põhjust minna välja ja hääletada.

"Välisilma" stuudios arutles samal teemal jurist Maria Pihlak (lisatud videos).

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: