USA senati õiguskomitee kiitis Kavanaugh' kandidatuuri heaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1538159280000 | amCalendar}}
Foto: Andrew Harnik/AP Photo/Scanpix

USA senati õiguskomitee kiitis reedesel hääletusel president Donald Trumpi ülemkohtuniku kandidaadi Brett Kavanaugh' ametissenimetamise heaks, teatasid võimuesindajad.

Teda toetasid 11 vabariiklast ja vastu olid 10 demokraati.

Hääletamine liigub nüüd edasi senati täiskogusse, kus vabariiklastel on napp 51-49 enamus.

Õiguskomitee otsus oli põhimõtteliselt kindel juba paar tundi enne tegelikku hääletust, kui kaalukeeleks olnud vabariiklasest senaator Jeff Flake teatas, et kavatseb Brett Kavanaugh' ülemkohtuniku kandidaadiks kinnitada. Flake ei põhjendanud sel hetkel oma otsust, kuid ütles varem kirjutatud avalduses, et ilma kindlate tõenditeta ei tohiks kedagi süüdi mõista.

Flake kutsus aga üles algatama seksuaalse rünnaku väidete alusel Kavanaugh' suhtes Föderaalsele Juurdlusbüroo (FBI) juurdlust enne, kui toimub lõplik hääletus.

Senatikomitee teatas hiljem, et taotleb presidendi administratsioonilt süüdistuste osas FBI uurimise alustamist, kuid see ei tohi kesta üle nädala.

"See riik on rebitud tükkideks. Me peame olema kindlad selles, et oleme selles asjas hoolikad ja põhjalikud," ütles Flake.

Kongressi demokraadid on öelnud, et kui Kavanaugh on süütu, siis ei tohiks tema ja vabariiklased vastu seista FBI juurdluse algatamisele.

"Vabariiklased on lükanud ja lükanud ja pressinud seda kandidaati läbi, sest nende käes on võim, aga neil puudub igasugune moraalitunnetus," kommenteeris senaator Kamala Harris.

Lisaks leiavad demokraadid, et õiguskomitee ees peaks tunnistusi andma Mark Judge. Christine Blasey Fordi sõnul nägi Judge pealt, kuidas Kavanaugh üritas teda vägistada. Judge on seda eitanud.

Vabariiklaste sõnul üritavad demokraadid lihtsalt kasutada kõiki võimalusi, et takistada järjekordse konservatiivse ülemkohtuniku kinnitamist.

"Kui ma kuulen, kuidas mu demokraatidest kolleegid avalikult ütlevad, et kui nad saavad sellega venitada vahevalimisteni, siis nad võtavad senati tagasi ja hoiavad selle koha täitmata, siis see on jälestusväärne," rääkis senaator Lidnsey Graham.

Trump andis FBI-le korralduse

President Donald Trump andis reedel FBI-le käsu Kavanaugh' vastu esitatud süüdistuste uurimiseks. Trump täpsustas avalduses ühtlasi, et vastavalt komitee taotlusele ei tohi uurimine kesta üle nädala.

Senati täiskogu lõplik hääletus Kavanaugh kinnitamise üle peaks toimuma teisipäeval. Kavanaugh saatus on kahe vabariiklasest senaatori käes. Lisa Murkowski ja Susan Collins ei ole veel kindlad, kuidas nad hääletavad.

President kordas taas, et ta ei mõelnud kordagi, et võiks Kavanaugh suhtes ümber mõelda.

Toimetaja: Merili Nael, Maria-Ann Rohemäe

Allikas: ERR / BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: