Bellingcati andmetel on ka teine Salisbury kahtlustatavatest GRU töötaja

{{1539028200000 | amCalendar}}
Raport Belingcati veebilehel - fotodel väidetavalt Aleksandr Petrov/ Aleksandr Jevgenjevitš Miškin.
Raport Belingcati veebilehel - fotodel väidetavalt Aleksandr Petrov/ Aleksandr Jevgenjevitš Miškin. Autor/allikas: bellingcat.com

Briti uuriva ajakirjanduse ühendus Bellingcat teatas esmaspäeval, et ka teine endise topeltagendi Sergeoi Skripali ja tema tütre mürgitamisega seotud isikutest on Venemaa luureteenistuse GRU töötaja.

"Me oleme tuvastanud, et Aleksandr Petrovi nime all esinenud isik on tegelikult doktor Aleksandr Jevgenjevitš Miškin. Miškin on väljaõppe saanud sõjaväearst ja GRU töötaja," kinnitas Bellingcat oma internetiküljel avaldatud raportis.

Bellingcat ja ühendus Insider Russia teatasid septembri lõpus, et üks Skripali ja tema tütre mürgitamisega seotud isikutest on Venemaa luureteenistuse GRU ohvitser. Allikate kohaselt on Ruslan Boširovina esinenud mees tegelikkuses polkovnik Anatoli Tšepiga, kes töötab luureteenistuses ja on pälvinud 2014. aastal Venemaa kõrgeima aunimetuse - Vene Föderatsiooni kangelane.

Suurbritannia süüdistab Petrovi ja Boširovit katses tappa endine Vene topeltagent Sergei Skripal ja tema tütar närvimürgiga Novitšok.

Pärast tagaotsimisfotode avalikustamist on mõlemad mehed üles astunud Venemaa televisoonis ja väitnud, et nad on tavalised turistid, kes Salisbury linna külastasid. Boširov eitas GRU heaks töötamist.

Bellingcat: ka Miškin sai Putinilt kangelase aunimetuse

Bellingcat teatas teisipäeval, et ka teine endise topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamisega seotud isikutest sai 2014. aastal president Vladimir Putinilt kangelase aunimetuse.

Nii nagu ka Tšepiga puhul, leiab Bellingcat, et kangelase aunimetuse võis Miškin saada Ukrainaga seotud tegevuse eest.

Bellingcati asutaja Eliot Higgins ja uurija Christo Grozev rääkisid teisipäeval Briti parlamendis ajakirjanikele, et on avastanud Miškini osavõtu luureoperatsioonidest Ukrainas ja Transnistrias.

Ta võttis 2014. aastal osa sõjalistest operatsioonidest Ida-Ukrainas ja sai sama aasta sügisel selle eest Vene Föderatsiooni kangelase aunimetuse.

Suurbritannia süüdistab Petrovi ja Boširovit katses tappa endine Vene topeltagent Sergei Skripal ja tema tütar närvimürgiga Novitšok.

Bellingcati andmetel sündis Miškin 1979. aastal Põhja-Venemaal ning lõpetas Peterburi sõjameditsiiniakadeemia, kus ta spetsialiseerus süvaveefüsioloogiale.

GRU-sse värvati ta enne 2003. aastat ning 2009. aastal kolis ta Moskvasse ja võttis Aleksander Petrovi identiteedi.

CIT: meeste nimed ja seos tuleb välja ka Mercedese müümise tõttu

Uurivate ajakirjanike rühm Conflict Intelligence Team aga edastab, et kahe kahtlustatava nimed tulevad ka välja seoses sellega, et Tšepiga müüs Miškinile oma Mercedese.

Nimelt müüs Tšepiga/Boširov 2017. aastal maha oma sõiduauto BMW X5 ning jättis alles registreerimisnumbri, mida ta kasutas oma uues autos Mercedes GL-Klasse. Samas tuli välja, et Mercedesega sõites tehtud liiklustrahvid maksis aga keegi Aleksandr Jevgenevitš. Andmeid täpsustades õnnestus välja selgitada, et auto kuulub Aleksandr Miškinile ning ühes andmebaasis oli ka Miškini juhiluba, mille fotol on Aleksandr Petroviga sarnanev isik.

Putin: skandaal on kunstlik

Venemaa president Vladimir Putin ütles eelmisel nädalal, et skandaal Skripalide ümber on kunstlikult üles puhutud.

"Näen, et mõningad teie ametivennad suruvad peale teooriat, et hr Skripal on vaat et mingi inimõiguslane. Ta on pelk luuraja. Kodumaa reetja. On selline mõiste nagu kodumaa reetja. Vaat tema on üks neist," märkis president.

"Kujutage ette: äkitselt ilmub teil inimene, kes reedab terve riigi. Kuidas te temasse suhtute? Ükskõik milline siin istuja ükskõik millisest riigist? Ta on lihtsalt lurjus ja kõik," rõhutas Putin.

Sergei Skripali ja tema tütart Juliat mürgitati 4. märtsil Suurbritannias Salisburys närvimürgiga Novitšok. Suurbritannia süüdistas juhtumis Venemaad, Moskva eitab seotust.

Sergei Skripal töötas kuni erruminekuni 1999. aastal Vene sõjaväeluureteenistuse (GRU) heaks. Seejärel töötas ta 2003. aastani Vene välisministeeriumis ja suundus sealt ärisse.

Skripal mõisteti Venemaal 2006. aastal Suurbritannia heaks luuramises 13 aastaks vangi, kuid vabastati USA-Vene spioonivahetuse käigus 2010. aastal. Seejärel sai ta Suurbritannias varjupaiga ja tal on Salisburys elukoht.

Skripal tunnistas 2004. aastal pärast vahistamist Moskvas, et Briti eriteenistused värbasid ta 1995. aastal ja ta jagas neile informatsiooni Venemaa agentide kohta Euroopas, teenides oma teenuste eest üle 100 000 dollari.

2004. aastal kui Vene võimud Skripali vahistasid, kirjutas Vene meedia FSB-d tsiteerides, et tema tegevusest sündinud kahju võib võrrelda GRU polkovniku Oleg Penkovski tekitatud kahjuga. Penkovski luuras USA ja Suurbritannia kasuks ning hukati Nõukogude Liidus 1963. aastal.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: