Suurbritannia välisminister süüdistas Venemaad küberrünnakutes

{{1538635020000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Suurbritannia välisminister Jeremy Hunt süüdistas neljapäeval Venemaa luureteenistusi vastutustundetu ja valimatu küberrünnakute kampaania läbiviimises poliitiliste institutsioonide, äriettevõtete ja meediakanalite vastu kogu maailmas.

"Selline käitumismuster näitab nende soovi tegutseda rahvusvahelisi seadusi eirates ja tundes ennast puutumatu ja karistamatuna," märkis Hunt.

Hunti sõnul on Ühendkuningriigi riiklik küberturvalisuse keskus jõudnud järeldusele, et mitmete viimase aja suuremate rünnakute taga seisvad häkkerid kuuluvad Venemaa sõjaväeluure GRU töötajate hulka.

Briti välisminister on viimasel ajal Venemaad ägedalt kritiseerinud. Viimati ütles ta eelmise nädala kohtumisel Vene välisministri Sergei Lavroviga, et Moskva ei pääse keemiarelvade kasutamisel tagajärgedeta.

"Mul oli Lavroviga raske kohtumine, milles käigus vahetati vaateid otsekoheselt," lausus Hunt telekanalile Sky News. Kohtumine toimus ÜRO peaassamblee kõrvalt.

Usutlus avaldati päev pärast seda, kui Ühendkuningriigis asuv uurimisfirma Bellingcat teatas, et üks Inglismaal märtsis toimunud närvimürgirünnaku toimepanemises kahtlustatutest on Vene sõjaväeluure GRU kõrgelt autasustatud ohvitser.

Briti kaitseminister nimetas Venemaad paariariigiks

Briti kaitseminister Gavin Williamson nimetas neljapäeval Venemaad paariariigiks, kuna Vene luureteenistused korraldavad küberrünnakuid tsiviilinstitutsioonidele kogu maailmas.

Ühendkuningriigi kübereksperdid on tuvastanud, et Vene sõjaväeluure GRU töötajad on mitme viimasel ajal suurt tähelepanu pälvinud juhtumi taga. Nende arvele pannakse muu hulgas ka mullune katse häkkida Maailma Antidopinguagentuuri (WADA) arvutisüsteemidesse.

Williamson ütles Brüsselisse NATO kolleegidega kohtuma saabudes, et Moskva "hoolimatud ja valimatud" rünnakud on ta rahvusvahelisest kogukonnast isoleerinud.

"Need ei ole suurriigi teod, nii toimib paariariik ning me jätkame liitlastega koostööd, et nad isoleerida, et teha neile selgeks, et nad ei saa sellist käitumist jätkata," ütles Williamson ajakirjanikele.

Briti riiklik küberturbekeskus (NCSC) on veendunud GRU seotuses mitme rünnakuga, seal hulgas küberrünnakutega USA Demokraatlikule Parteile enne 2016. aasta presidendivalimisi.

NATO püüab tugevdada vahendeid võitluseks küberrünnakutega ja USA teatanud valmidusest anda oma kübervõimeid alliansi ja selle liikmesriikide käsutusse.

Williamson ütles vastuseks ajakirjanike küsimusele, kas Suurbritannia on valmis ise Venemaale küberrünnakutes vastulööki andma, et juba Moskva tegude paljastamine on heidutus.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: