Rait Kuuse: vanglatööstuse juhtimise kolimine Jõhvi on mõistlik ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Rait Kuuse
Rait Kuuse Autor/allikas: ERR

Eesti Vanglatööstuse nõukogu liige Rait Kuuse märkis Vikerraadio saates "Uudis+", et vanglatööstuse juhtimise kolimine Jõhvi on ratsionaalne otsus.

Kas Te ise nõukogu liikmena peate seda kolimist mõistlikuks?

See kolimisotsus on omanikul põhjalikult läbi kaalutud. See on majanduslikust mõttest neutraalne otsus. Vanglatööstus tegutseb siiski vanglates ja seal, kus on täna vanglatööstuse peakontor, seal meil ühtegi vanglat ei ole. Meil on valmimas Tallinnas uus vangla, meil on Viru vangla ja Tartu vangla ja kogu tootmistegevus on nendele kolmele vanglale põhinev. Võib argumenteerida üht- või teistpidi, aga riigi strateegiline valik, et oma kohalolu Ida-Virumaal tagada ja tugevdada, sellest peaks olema ju võimalik aru saada. See kolimisotsus jõudis nõukoguni lõplikult vähem kui kaks nädalat tagasi, mistõttu on ennatlik öelda, kuidas kõik täpselt hakkab välja nägema. 1. juuli on see tähtaeg, kui vanglatööstuse keskkontor läheb Ida-Virumaale.

See otsus tehti ikkagi ära omaniku ehk justiitsministeeriumi tasandil ja nõukogu sõna seal ei küsitud?

Kahtlemata räägiti ja otsus tugines erinevatel andmetel ja analüüsil, mille ainuaktsionär tellis ja mis näitas ka seda, et peakontori või juhtimise paiknemine ettevõtte majandustegevusele sellist mõju ei oma. Tootmistegevus jääb ju vanglates paika. Vanglatööstus sai endale ühe kesklao ja kontorihoone, mis on tegelikult laenurahaga finantseeritud ja igakuiselt tööstus kannab selle laenukulusid ja ülalpidamiskulusid. Pärast sellest hoonest loobumist võiks saavutada ka kokkuhoiu.

Kas omanik on kindel,et 700 000 euro eest koos maaga ostetud hoone saab sama raha eest maha müüa?

Jah, eks see turg seda näitab. Prognoos on, et ettevõte väljub sealt väikese plussiga ja arvestades seda, et ettevõttel on laenukohustus ka.

Analüüsis öeldakse, et Jõhvis pole keskladu tarvis ja logistikateenus tuleks sisse osta?

See on ettevõtte äristrateegia valik - kas pidada keskladu või osta logistikateenust. Siin on alati võimalik teha üht või teistpidi. See peaks olema väga selgelt ratsionaalne otsus.

Jääb ikkagi mulje, et majanduslikus mõttes on ikka kasulikum Harjumaal olla?

Siin on paar asja, millest tuleb aru saada. Esimene on see, et millega vanglatööstus üleüldse tegeleb. See on sarnasem sellisele sotsiaalsele ettevõtlusele. Äritegevus on ikkagi selles, et vange tööga hõivata ja õpetada ja tagada neile tööga oskused, et nad pärast vabanemist saaksid tööjõuturul tööd leida ja võimalikult kõrget sissetulekut saada. See on põhieesmärk sellel ettevõttel kogumis. Teine pool on see, et vanglatööstus on seisus, kus me otsime uut juhatust ehk juhti. Vana juht teatas esmaspäeval meile, et tema ei kavatse kandideerida, mis omakorda tähendab seda, et kõigil väljastpoolt tulijatel on päris hea võimalus asuda ühe tootmisettevõtte tegevust korraldama ja juhtima üle kogu Eestimaa. Selles kontekstis on mõistetav ka frustratsioon ja nördimus, et on otsustatud teha väiksemaid muutuseid juhtimise asukoha osas ja ka ümberkorraldusi selles, milline saab olema ettevõtte äristrateegia. Kahetsusväärne on see, et me sellist küsimust peame avalikult lahkama, aga eks seda tule teha, kui selline soov on.

Tegemist ei ole ju Voldemar Nellise eraküsimusega, sest koos temaga plaanivad lahkuda veel mitmed juhtivad inimesed - toomistjuht, finantsjuht, müügijuht. Mida see ühele ettevõttele tähendab?

Nõukogu on täna väga prgamaatiliselt keskendunud sellele, et viia läbi üks koraalik juhikonkurss ja avaldusi on võimalik esitada veel 8. oktoobrini. Nõukogu peaks pärast seda leidma kandidaatide hulgast parima ja kandidaate täna juba on. Mis puudautab teisi töötajaid, siis üleminek saab olla astmeline. See ei ole nii, et täna tuli otsus ja kohe homme on kõikidel töö otsas. Väga erinevaid ametikohti on seal. Järgmine aasta on see periood, kus toimub erinevaid ülesandeid täitavate inimeste kohustuste lõppemine - töökoha muutumine, asendajate leidmine. Esimese emotsiooni pealt ütleda, et kõik lähevad kuhugi ära - mina nii ei ütleks. Kõigiga tuleks individuaalselt läbi rääkida ja nõukogul on plaanis seda teha ja aru saada, mis on inimeste enda soovid, vajadused ja perspektiiv. Kahtlemata mõned inimesed ütlevad, et Jõhvi nemad elama ei lähe ja see on mõistetav ja arusaadav. Kuid vähemalt üks laotöötaja on avaldanud soovi asuda tööle uues avatavas Tallinna vangla tootmisüksuses. Meil on ka teatud võimalus pakkuda inimestele alternatiive.

Seda, et kogu juhtimistasand paneb avalduse lauale seda Te ikkagi ei usu?

Iga inimesega on siin võimalik individuaalselt läbi rääkida. Selge on see, et juhatuse liige oktoobri lõpus vahetub ja sealt vaatame edasi individuaalselt inimestega, kuidas see kokkulepe võib olla sõlmitud.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: