Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sõnajalgade firma sai ringkonnakohtus Tootsi tuulepargi asjas osalise võidu

{{1538644860000 | amCalendar}}
Tootsi tuulepark.
Tootsi tuulepark. Autor/allikas: ERR

Tallinna ringkonnakohus tühistas kolmapäeval Vändra vallavalitsuse korraldused, millega keelduti Tootsi tuulepargile ehituslubade väljastamisest vendade Sõnajalgade firmale AS Eesti Elekter ja AS Raisner.

Ringkonnakohus rahuldas AS Raisner ja Hans Teivi ning AS Eesti Elekter apellatsioonkaebused osaliselt, ütles kohtu pressiesindaja Anneli Vilu ERR-ile.

Ringkonnakohus tühistas Tallinna halduskohtu 5. juuli otsuse ning tegi asjas uue otsuse, millega tühistas Vändra vallavalitsuse 2016. aasta 22. novembri korraldused.

Kohus kohustas Põhja-Pärnumaa valda vaatama AS-i Raisner ja Hans Teivi ning AS-i Eesti Elekter ehitusloataotlused uuesti läbi.

Halduskohus andis suvel õiguse Vändra vallavalitsusele, kuid ringkonnakohus leidis, et kaalutulusõiguse teostamata jätmine on oluline menetlusviga.

Kohus leidis, et kinnisasjale konkreetse ehitise püstitamiseks kehtestatud nõuded ei saa sõltuda ehitusloa taotleja isikust või püstitavate ehitiste omanikust – seda eriti olukorras, kui riigifirma pole maa omanik.

Olukorras, kus pole teada, kes saab asuda ehitusõigust realiseerima, ei ole seega õige väljastada ehitusluba vaid ühele taotlejale, välistades samas teistel võimaluse saada luba oma ehitusprojekti järgi ehitamiseks, märkis kohus.

"Meil on kahtlemata tõsine huvi Tootsi tuulepargi arendamise vastu, kuna tegu on Eestis sisuliselt ainsa tuulepargiga, kus puuduvad tuulikutele ranged kõrguspiirangud ning see on ideaalne Eleon tuulikute referentspargiks. Seda enam olukorras, kus Eesti Energia on avalikult ise tunnistanud sel nädalal, et on aidanud kaasa Aidu tuulepargi ehitamise seiskamisele," ütles Eesti Elekter AS-i juhatuse liige Andres Sõnajalg.

"Mis puudutab Sõnajalgade pressiteadet ja väiteid, siis Eesti Energia pole kunagi takistanud Aidu tuulepargi rajamist ega seda ka kuskil väitnud," kinnitas Eesti Energia pressiesindaja Kaarel Kuusk.

"Ringkonnakohus otsustas, et Eesti Energiale väljastatud ehitusluba on väljastatud õiguspäraselt ja jääb kehtima," ütles Kuusk.

Kohus leidis, et Vändra vallavalitsus käitus õigesti, et ei kaasanud konkurente Eesti Energia ehituslubade menetlusse.

"Konkurentide, sealhulgas Sõnajalgade huvi Tootsi tuulepargi vastu algas siis, kui neile sai selgeks, et Eesti Energia reaalselt plaanib selle tuulepargi ehitada," märkis Kuusk.

Kuuse sõnul on mitmed tuuleenergia arendajad Eestis vaidlustanud Tootsi tuulepargi rajamisega seotud kõik otsused (nii Vabariigi valitsuse kui ka RMK omad), Eesti Energia on selle projektiga tegelenud 2010. aastast alates.

"On huvitav, et kui valitsuse korralduse ja maa Eesti Energiale andmine aktsiakapitali sissemaksena sai konkurentidelt kriitikat, siis muuhulgas soovivad hetkel just Sõnajalad Tootsi tuulepargi maa otsustuskorras tasuta neile andmist," ütles Kuusk.

Sõnjalgade kinnitusel on nende soov omandada Tootsi tuulepark majandusarengule olulise investeeringu (innovatiooni) tegemiseks turuhinnaga ning sinna on plaanis ehitada üks Eesti tehnoloogiaga Eleon tuulikute referentsparkidest.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: