Kindral Terras tahab kaitseväkke rohkem naisi ja Balti riikidele ühist õhutõrjet ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Toomas Sildam ja Riho Terras
Toomas Sildam ja Riho Terras Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras, kelle ametiaeg lõpeb detsembri alguses, suurendaks naiste osakaalu Eesti kaitseväes üle kahe korra.

"Peame tegelema stereotüüpide lõhkumisega, et naiste hulk kaitseväes tõuseks," ütles kindral Terras intervjuus ERR-ile. "Mitte nüüd nii, et 50 protsenti peavad olema naised, aga nende naiste hulk, kes tahaksid ja sobiksid [kaitseväkke], on suurem, kui täna oleme suutnud enda poole võita."

NATO liitlaste kaitsevägedes on tavaliselt 15-20 protsenti ohvitseridest ja allohvitseridest naised, Eestis on neid praegu alla 10 protsendi. Teema muudab teravamaks demograafiline mõõn, mistõttu kaitseväel on keeruline leida järelekasvu ainult noormeeste seast.

Rääkides sellest, mida Eesti riigikaitse – lisaks inimestele – vajab, ütles kindral Terras: "Kui minult küsitaks, mis võiks olla järgmine suurem [sõjalise] võime arendus, siis arvan, et selleks oleks Balti riikide ühine õhutõrje süsteem, mis koosneks ühesugustest, ühel platvormil toimivatest õhutõrje raketikompleksidest, mis ulatuksid 30 kilomeetri, võib-olla ka kuni 50 kilomeetri kaugusele. Seda oleks vaja."

Kindral Riho Terras on kaitseväe juhataja olnud viimased seitse aastat, enne seda teenis kaitseväe peastaabi ülemana, töötas kaitseministeeriumi kantslerina, olnud alates märtsist 1992 kaitseväes erinevatel ametikohtadel. Milline on tema järgmine töökoht, ei ole ta veel avalikkusele teada andnud.

Pikka intervjuud kindral Terrasega saab portaalis ERR.ee lugeda kolmapäeva hommikul.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: