Kivirähk: valimissituatsioonis oleks Keski ja Reformi vahe väiksem

Foto: Priit Mürk/ERR

Turu-uuringute uuringujuht Juhan Kivirähk ütles ERR-i veebisaates parteide toetusnumbreid analüüsides, et erinevus Kantar Emoriga tuleb eelkõige meetodist.

Turu-uuringute AS küsitles 31. oktoobrist 13. novembrini ERR-i tellimusel enam kui tuhandet inimest nende kodudes. Uuringutulemustes on esitatud nende vastajate osakaal, kes omasid poliitilist eelistust.

Uuringust selgus, et Keskerakonda toetas 33 protsenti ja Reformierakonda 23 protsenti küsitletuist.

Eelmise nädala keskel avaldas oma uuringutulemuse Kantar Emor ning enam kui tuhande veebiküsitluse põhjal osutus populaarseimaks parteiks Reformierakond 29 protsendiga, järgnes Keskerakond 25 protsendiga.

Juhan Kivirähk selgitas,e t kuigi 90 protsenti inimestest kasutab internetti, siis ei tähenda see, et veebiküsitlustes tehakse valim nende hulgast.

Veebiküsitlus tehakse inimeste hulgast, kes on eelnevalt värvatud vastajatepaneeli ja kes on andnud nõusoleku, et nad vajaduse korral vastavad küsitlustele. Ehk nad on keskmisest aktiivsemad inimesed.

Kivirähk ütles, et Turu-uuringute näost-näkku küsitluses oli aktiivsete seas - need, kes lähevad kindlasti valima - Keskerakonna ja Reformierakonna toetuse vahe väiksem. Neist toetas Keskerakonda 30 protsenti ja Reformierakonda 25 protsenti.

Kumb siis ikkagi oleks valimissituatsioonis populaarsem erakond?

"Kui me püüame võtta mõistliku proportsiooni näost-näkku küsitlusest ja aktiivsem seltskond veebist, siis mulle tundub, et Keskerakonnal on siiski eelis," vastas Kivirähk, kuid möönis, et Keskerakonna tulemus oleks ilmselt küsitluse numbrist (33 protsenti) madalam ja Reformierakonna toetus (23 protsenti) kõrgem.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: