Uus kinnipidamiskeskus lahendab aastatepikkuse ruumikitsikuse probleemi

Foto: ERR

Tallinna lähedal Rae vallas avatud kinnipidamiskeskus peaks lahendama aastatepikkuse ruumikitsikuse ning pakkuma nii arestialustele, väljasaadetavatele kui ka varjupaigataotlejatele nüüdisaegseid tingimusi. Ka järelevalve korraldamine on uues keskuses lihtsam.

Uues arestimajas on 132 kohta, seni tegutsenud Rahumäe tee arestimajas aga 90. Nii asuvad 38 Põhja prefektuuri kinnipeetavat tänagi hoopis Jõhvis, sest kohti Tallinnas lihtsalt polnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Selle kõige valguses arvavad optimistlikumad politseinikud, et niinimetatud Jõhvi ekspress ehk konvoibuss Tallinna ja Jõhvi vahel lõpetab nüüd liiklemise, pessimistlikumad aga meenutavad aega, kui koliti varem Lubja tänavas asunud arestikambritest Rahumäe tee arestimajja ning juba nädalapäevad hiljem olid kõik kohad täis.

Kinnipidamiskeskusele toodud kingituste hulgas on aga kirka. Selle tõi naabruses asuv Tallinna vangla, mis peab avamispidu kolmapäeval.

Võib arvata, et kahel asutusel on plaan teha teoks tunneli rajamise mõte, et kinnipeetavate ühest kohast teise üle viimiseks ei peaks neid ringiga sõidutama. Muidu aga jätkub töötajatel uuele keskusele vaid kiidusõnu.

"Siin on avaramad ruumid, siin on parem valgustatus, siin on parem ventilatsioon, siin on paremad võimalused värskes õhus viibimiseks," rääkis Kinnipidamiskeskuse juht Vambo Oolberg.

Kui väljasaadetud ja varjupaigataotlejad asusid enne elumajast ümber ehitatud Harku kinnipidamiskeskuses ja seal oli kohti 80 inimesele, siis uus on spetsiaalselt ehitatud. Selles on eraldi eluruumid peredele, palveruum ja palju muud.

Kui Harkus olid väljasaadetavad tihti rahulolematud, siis Oolberg usub, et tänu uue kinnipidamiskeskuse tingimustele on nad kuulekamad.

Uues kinnipidamiseskuses on kohti 123 inimesele, kuigi varjupaigataotlejate ja väljasaadetavate arv on aasta-aastalt hoopis vähenenud.

"Turvalisuse valdkonnas on üks lihtne ütlemine: mõtle mõeldamatut. Ja kui me vaatame tagasi minevikku, siis me näeme selgelt, et olemasolevad hooned on jäänud meile kriisihetkedel väikeseks. Ja kui me vaatame ka rände valdkonda, siis on olnud perioode, kus Harku kinnipidamiskeskuse kõik kohad on olnud täidetud...peaaegu. Ja kui me vaatame üldisemalt, siis ei ole neid märke, mis ütleksid, et rändevood hakkaksid vähenema," rääkis siseministeeriumi kantsler Lauri Lugna.

Ehituse maksumus oli 13 miljonit eurot, esimesed kinnipeetavad viiakse sinna detsembri alguses.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: