Tsahkna: Putin on teinud Ukraina konfliktiga poliitgeograafilise vea

Foto: ERR

Riigikogu kaitsekomisjoni liige, endine kaitseminister Margus Tsahkna (E200) ütles, et Venemaa president Vladimir Putin on teinud Ukraina konfliktiga poliitgeograafilise vea.

"Putin on teinud totaalse poliitgeograafilise vea Ukraina ründamisega. Nad on kaotanud ukrainlased, kes olid väga sõbralik rahvas - slaavlased - Venemaa suhtes, nad on kaotanud nüüd Ukraina õigeusklikud, mis on tegelikult väga suur löök - nad liikusid Moskva patriarhaadi alt Konstantinoopoli alla. See on selles maailmas vaimselt väga suur kaotus ja eks nad nüüd üritavad ennast kehtestada ja kehtestada uusi piire," kommenteeris Tahkna "Ringvaates".

Tema hinnangul on aga mõni Euroopa riik reageerinud viimasele konfliktile Kertši väinas liiga aeglaselt.

"Tegelikult on ju selge, mis juhtus - rahvusvahelist õigust on väga rängalt rikutud, tegu on Vene agressiooniga Ukraina suhtes. 24 Ukraina sõjaväelast on sisuliselt sõjavangid, tänaseks hetkeks viidud ka Moskvasse. See olukord kindlasti ei ole, millega peaks kuidagi läänemaailm leppima, eriti Eesti, kuna see on järjekordne piiride lükkamine. Kui me kujutaksime midagi taolist ette näiteks Läänemeres sõltumatutes vetes, siis me saame aru, mis pilt meile avaneks," rääkis ta.

Tsahkna sõnul on Ukraina konflikt olnud sarnane Gruusia konfliktile selles osas, et ka Ukraina sündmused on rahvusvaheliselt veidi tagaplaanile vajunud.

"Vähesed räägivad täna sellest, et osa Gruusiast on ju okupeeritud. See on üks teema, mida Eesti alati oma väliskohtumistel paneb laua peale. Ukraina olukord on ka nii pikalt kestnud, et ka poliitikud väsivad, rahvas väsib ülemaailmselt. See on sama asi, mida Venemaa teeb - nüüd on mingi asi natukene jahtunud, nüüd lükatakse järgmine piir paika. See on asi, mida meie peame väga selgelt jälgima," rääkis Tsahkna.

Ta usub, et praegused uuenenud pinged võivad jätta jälje ka kevadistele Ukraina presidendivalimistele, kuid kas need suurendavad või vähendavad veelgi president Petro Porošenko toetust, on praegu keeruline öelda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: