Tülitsev Belgia valitsus laseb ränderaamistiku otsuse teha parlamendil

Belgia peaminister Charles Michel.
Belgia peaminister Charles Michel. Autor/allikas: Zuma Press/Scanpix

Belgia peaminister Charles Michel teatas teisipäeval, et annab valitsuskoalitsioonis erimeelsusi põhjustanud ÜRO ränderaamistiku asjus otsuse tegemise parlamendile.

Michel märkis, et otsuse, kas ränderaamistik heaks kiita või mitte, peaks tegema parlament vältimaks senise valitsuse lagunemist, vahendas Politico.

Liberaalset prantsuskeelset erakonda Reformiliikumine (Mouvement Réformateur, MR) esindav Michel on valitsuses vaielnud ränderaamistiku teemal peamiselt flaamikeelseid konservatiive esindava Uue Flaami Alliansiga (Nieuw-Vlaamse Alliantie, N-VA).

"Parlament on demokraatia kodu. Ma olen veendunud, et on saabunud hetk, kui parlament peab tegema valiku," selgitas peaminister pressikonverentsil, mis järgnes päevi kestnud vaidlustele. Valitsus on olnud sisuliselt lagunemise äärel pärast seda, kui N-VA teatas, et nemad on ränderaamistiku allkirjastamisele vastu.

Michel oli juba varem lubanud ränderaamistiku allkirjastamist ja mainis seda isegi septembris ÜRO-s.

"Kaalul on meie usaldusväärsus. Me oleme ÜRI julgeolekunõukogu liige. Meil on Euroopas tugev maine," märkis peaminister teisipäeval.

Parlament peaks hakkama ränderaamistiku küsimust arutama juba kolmapäeval, kuid hetkel on veel ebaselge, millal hääletamiseni jõutakse. Tõenäoliselt saab ränderaamistiku allkirjastamine, sest selle poolt võivad hääletada vasakpoolsed ja tsentristlikud opositsiooniparteid.

Kui see juhtub, ei saa välistada võimalust, et N-VA ikkagi lahkub valitsusest ning peaminister Michel jääb juhtima vähemusvalitsust. See omakorda võib tuua kaasa ennetähtaegsed valimised kohe pärast aastavahetust, kuigi korralised regionaalsed, föderaalsed ja eurovalimised toimuvad kõik lähiajal ehk 2019. aasta jooksul.

Samas on teada, et enne kui rahvasaadikud hakkavad hääletama ÜRO ränderaamistiku allkirjastamise üle, on Micheli koalitsioonipartnerid lisanud eelnõule selgitava märkuse, mis kärbib oluliselt ränderaamistikust tuleneda võivaid kohustusi. Sarnast poliitilist manöövrit on selles küsimuses konsensuse saavutamiseks kasutanud ka mitu teist Euroopa riiki.

"Ma lähen Marrakechi ja edastan seal parlamendi arvamust," lausus Michel lõpetuseks.

Riigijuhid kogunevad järgmisel nädalal ränderaamistiku heaks kiitmiseks Marokosse Marrakechi.

Mitmed Euroopa riigid, sealhulgas Poola, Ungari, Itaalia ja Austria on loobunud ränderaamistiku allkirjastamisest, Teised, sealhulgas Taani ja Holland, pole dokumendile täiemahulist toetust andmas. Osa valitsusi, sealhulgas Eesti, on andnud otsuse tegemise parlamendile.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: