Läti valitsus arvestab seimi hääletust ÜRO ränderaamistiku üle otsustamisel

Läti seim.
Läti seim. Autor/allikas: ERR

Sarnaselt Eestile võtab ka Läti valitsus arvesse seimi hääletust ÜRO ränderaamistiku üle, kui teeb otsuse selle toetamise või mitte toetamise üle, ütles peaminister Māris Kučinskis.

Valitsus kuulas esmaspäeval välisministeeriumi raportit ÜRO ränderaamistiku kohta, kuid jätab lõpliku otsuse parlamendile, vahendas Läti rahvusringhääling.

Välisminister Edgars Rinkēvičs ütles, et ministrid leppisid kokku, et ootavad ära seimi hääletuse, kuid enne seda peetakse poliitilisi konsultatsioone.

Rinkēvičs rõhutas, et dokument pole õiguslikult siduv ning seetõttu on Läti meedias levitatud valeinformatsiooni.

"See dokument ütleb, et riikidel on õigus seada ise enda migratsioonipoliitika ning see aitab võidelda inimkaubandusega," ütles ta.

Peaminister ütles, et Läti määratleb ränderaamistikuga seotud mureküsimused, samas on tema sõnul selles ka palju positiivset.

30. novembril avaldasid 46 inimest, kes on koondunud gruppi nimega Intelligentsia, avaliku kirja, milles väljendavad ränderaamistikule vastuseisu. Gruppi kuulub mitu avaliku elu tegelast.

Kirjale allakirjutanute hinnangul ohustab ränderaamistik Läti suveräänsust riigipiiride, migratsiooni, välispoliitika ja inimõiguste küsimuses ning tegemist on esimese sammuga muutmaks migratsioon inimõiguseks. Samuti on nende hinnangul meediat survestatud kirjutama migratsioonist vaid positiivses võtmes ning seetõttu ohustab ränderaamistik ka ajakirjandusvabadust.

Allakirjutanud kurtsid ka selle üle, et ränderaamistikku pole avaldatud läti keeles, kuigi välisministri sõnul on see läti keeles olemas.

Samas on koostatud ka sõltumatu petitsioon selle toetuseks, et valitsus raamistiku allkirjastaks. Praeguseks on petitsioon saanud umbes 500 allkirja.

Ka Eestis oli ränderaamistiku üle terav debatt. Eelmisel nädalal hääletas riigikogu ÜRO ränderaamistiku toetamise poolt.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: