Helme: opositsioon kaalub Ratase boikoteerimist infotunnis ({{commentsTotal}})

{{1544521920000 | amCalendar}}
Mart Helme riigikogu saalis.
Mart Helme riigikogu saalis. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

EKRE (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond) esimehe Mart Helme sõnul kaalub opositsioon protesti märgiks peaminister Jüri Ratasele riigikogu infotunnis küsimuste esitamisest loobumist.

"Selle ettepanekuga tulid meie juurde reformierakondlased, kes on samuti solvunud, et peaminister pidevalt mõnitab neid oma vastuseid andes ja sisulisi vastuseid ei anna. Ja nende ettepanek oli kaaluda seda," ütles Helme ERR-ile.

"Vaevalt, et see puudutab nüüd homset (kolmapäevast) infotundi, kuhu mina olen juba oma küsimuse registreerimiseks saatnud. Aga põhimõtteliselt see mõte liigub ja selleks, et see mõte realiseeruks peaks opositsioonierakondade saadikud või vähemalt fraktsioonide juhid kokku saama ja arutama asja. Ja siis ka ühiselt ka otsuse langetama. Sellisel juhul, jah, me peaministrile kuni valimisteni talle küsimusi ei esitaks," lisas Helme.

"Tema vastused... Kas te täna kuulsite, kui mõnitavalt ta vastas Peeter Ernitsa küsimusele. See on lihtsalt sobimatu. Peaminister ei saa käituda niimoodi, peaminister ei saa võtta sellist hoiakut, et ta mõnitab rahvasaadikuid, ta mõnitab fraktsioone ja teisi erakondi. See on vastuvõetamatu," ütles Helme veel.

EKRE esimehe sõnul rääkisid sellest teemast teisipäeval Reformierakonna fraktsiooni liige Kristen Michal ja EKRE fraktsiooni juht Martin Helme.

Ratas ütles riigikogu ees Ernitsa küsimusele ränderaamistiku ja liitlassuhete kohta vastates, et küsimusele vastamise ajal olevat Ernits oma kehakeelega näidanud, et Ratas on loll.

"No ma ei tea, kui ilus see on, et näitate näpuga meelekohale. See peaks tähendama, et te ütlete: ma olen loll. Mina ei ütle teile nii, nagu teie kehakeel praegu oli. Ma ütlen, et te olete tubli riigikogu liige ja soovin teile jõudu! Aga kui te küsite, siis ärge näidake teisele inimesele, et ta on loll. See ei ole ilus! Kuulake vastus ilusti ära. Võib-olla see on uus käitumismaneer teil teie uues kodus, aga seda ei ole minu meelest ilus niimoodi kehakeelega näidata, nagu te praegu näitasite."

Herkel: Reformierakond pöördus ka Vabaerakonna poole

Vabaerakonna fraktsiooni liige Andres Herkel rääkis, et ka nende poole on Reformierakond sellise üleskutsega pöördunud.

"Reformierakond tõesti küsis ja me seekord loobusime Rataselt küsimast. On ju küsitud ka ja vastused ei lähe tõesti teemasse, aga ma saan aru, et EKRE hüppas alt ära ja neil on homme küsimus Ratasele registreeritud. Neid näiteid, et peaminister ei vasta teemakohaselt on palju," lausus Herkel.

Ligi: esialgu oleme vaid muljeid vahetanud

Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi ütles, et esialgu on asi mõtte tasandil.

"Esialgu oleme erakondadega vahetanud ainult muljeid, kuidas Ratas kuritarvitab eelist, mille infotunni formaat vastajale annab. Fraktsioonidel on 2-3 korda kuus võimalik peaministrile küsimusi esitada nii, et minutisse tuleb ära mahutada nii teema kirjeldus kui küsimus, peaministril on teema juba ees ja vastamise aega siiski kaks korda rohkem. Ratas raiskab selle eimillelegi, tänab, kommenteerib küsijat, tema erakonda ja küsimust, parimal juhul loeb ette mõne ümara jutupunkti. Mingit oma tõde tal reeglina kaitsta pole. On loogiline järeldada, et seda ei saa talle ka küsimustega tekitada ning selline dialoog ei saa olla ei huvitav ega viljakas," märkis Ligi ERR-ile saadetud kommentaaris.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: