Venemaa ja Türgi kiidavad Trumpi otsust, kurdid kutsuvad Prantsusmaad appi

Välisministrid Sergei Lavrov ja Mevlüt Cavusoglu 18. detsembril Genfis.
Välisministrid Sergei Lavrov ja Mevlüt Cavusoglu 18. detsembril Genfis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA otsus viia oma sõdurid Süüriast välja on samm õiges suunas, lausus Venemaa välisminister reedel.

"Igasugune sõjaväe väljaviimine ükskõik millisest riigist on samm õiges suunas. Teine asi on, et tekib palju küsimusi, kuivõrd kooskõlastatud on selle algatuse üksikasjad ning kuidas ja kas see ellu viiakse," ütles Sergei Lavrov Moskvas pressikonverentsil.

Lavrov mainis, et on küllaga näiteid, kus USA on teatanud väe väljaviimisest, kuid jättis selle ikkagi paika, näiteks Afganistanis ja Iraagis.

"Seepärast eelistaksin vaadata, kuidas see algatus ellu viiakse, mis selle väljakuulutamisele järgneb. Nagu ma kuulsin, on USA-s paljudel tekitanud see küsimusi, nii et oodakem ära olukorra selginemine," rõhutas ta.

Türgi tervitab USA vägede Süüriast lahkumist

Türgi tervitab USA presidendi Donald Trumpi otsust väed Süüriast välja viia, ütles välisminister Mevlüt Çavuşoğlu reedel.

Tema Maltal tehtud avaldus oli Türgi esimene ametlik reaktsioon USA otsusele.

Çavuşoğlu rääkis vajadusest vägede väljaviimist USA-ga koordineerida ja ütles, et kõik riigid peavad äärmusrühmituse ISIS riismete suhtes valvsuse säilitama.

Minister hoiatas, et USA sõdurite lahkumine ei tohi jätta tühikut, mille täidavad terrorirühmitused.

Rahvusvaheline kogukond peab keskenduma Süüria tuleviku poliitilisele protsessile, lisas Çavuşoğlu.

Erdoğan tõotas puhastada Süüria nii ISIS-est kui ka kurdi võitlejatest

Türgi president Recep Tayyip Erdoğani tõotas reedel puhastada Süüria nii äärmusrühmituse ISIS džihadistidest kui kurdi võitlejatest, keda on toetanud oma väed välja viia otsustanud USA.

"Järgmistel kuudel näeme me operatsioonistiili, mille siht on kõrvaldada Süüria pinnalt YPG (kurdi rahvakaitseüksused) ja Daeshi (ISIS) elemendid," kuulutas ta.

Erdoğan lubas eelmisel nädalal, et Türgi väed alustavad lähipäevil operatsiooni kurdide vastu.

Kurdid paluvad USA lahkumisotsuse järel Prantsusmaad appi

Süürias äärmusrühmitusega ISIS võitlevad kurdid palusid reedel Prantsusmaalt sõjalist ja diplomaatilist tuge.

Kurdide juhitava sõjalise koalitsiooni Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) poliitilise tiiva liidrid hoiatasid, et kardavad kaotada kontrolli Süüria kurdi vanglates peetavate islamiäärmuslaste üle, kui ISIS USA vägede lahkumist ära kasutades jõudu kogub või kui Türgi lubatud pealetungi teoks teeb, ütles kurdide pressiesindaja Ilham Ahmad.

Süüria kurdivõitlejad võivad taanduda äärmusrühmituse ISIS lahingurindelt ning suunduda tagasi Türgi piiri lähistele, kui Türgi asub nende kontrolli all olevas regioonis pealetungile, hoiatas Ahmad. 

"Me jätkame oma missiooni (ISIS-e vastu), kuid selle terrorismiga võitlemine on keeruline, kuna meie väed on sunnitud taanduma Deir Ezzori eesliinilt ja asuma positsioonidele Türgi piiril, et lüüa tagasi võimalikke rünnakuid meie vastu," ütles Ilham Ahmad Pariisis ajakirjanikele pärast kõnelusi Prantsuse presidendi kantselei ametnikega. 

Meedia: Trump otsustas vägede väljaviimise Erdoğaniga vestlemise ajal

Trump langetas sõdurite Süüriast välja viimise ootamatu otsuse Türgi riigipea Recep Tayyip Erdoğaniga telefoni teel vesteldes, sest Erdoğan lubas, et türklased löövad ülejäänud ISIS-e võitlejad Süüriast välja.

Trump jahmatas kolmapäeval nii oma administratsiooni ametnikke kui liitlasi teatega, et toob 2000 Ameerika sõdurit Süüriast välja, sest äärmusrühmitus ISIS on purustatud.

Otsus tuli pärast seda, kui Erdoğan ähvardas alustada operatsiooni USA sõjaväe toetusel Süürias ISIS-e võitlevate kurdide vastu.

Trump ja  Erdoğan rääkisid reedel telefonitsi ja vestluse ajal andis USA president oma riikliku julgeoleku nõunikule John Boltonile käsu alustada ettevalmistusi sõdurite Süüriast kojutoomiseks, kirjutas ajaleht Hürriyet.

Ajalehe andmetel sai Bolton korralduse pärast seda, kui Trump oli küsinud Erdoğanilt, kas Türgi "koristab allesjäänud Daeshi (ISIS) elemendid, kui me Süüriast lahkume".

Väidetavalt öelnud Erdoğan, et Türgi sai ISIS-est jagu oma esimeses sõjalises operatsioonis Põhja-Süüriasse 2016.-2017. aastal ja võib teha seda jälle.

Trump vastanud, et lasku käia.

USA toetus ISIS-ega võitlevate Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) tuumiku moodustavatele kurdi Rahvakaitseüksustele (YPG) on tekitanud Washingtoni ja Ankara vahel pikemat aega pingeid, sest Türgi peab YPG-d terroriorganisatsiooniks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: