Türgi-meelsed süüria võitlejad koonduvad Süürias Manbiji juurde

Sõdurid Manbijis
Sõdurid Manbijis Autor/allikas: REUTERS/SCANPIX

Türgi toetatud süüria võitlejad valmistuvad asuma Ida-Süürias positsioonidele koos Türgi sõduritega ajaks, mil USA sõdurid on Süüriast lahkunud, ning koonduvad Süürias asuva Manbiji linna juurde, ütles Türgi-meelsete süüria võitlejate pressiesindaja esmaspäeval.

USA presidendi Donald Trumpi sõnul tuuakse sõdurid Süüriast ära aeglaselt ja Türgiga koordineeritult, kuid ajaraamistikku ta ei avaldanud. Türgi sõnul koordineerivad nad üritust koos USA-ga, et tagada, et USA sõdurite lahkumise järel ei tekiks võimuvaakumit.

USA liitlased kurdi Rahvakaitseüksused (YPG) hõivasid suure osa Põhja- ja Ida-Süüriast äärmusrühmituselt Islamiriik (IS). Ankara peab YPG-d terroristideks ning valmistub rühmitust tõrjuma selle kontrollitud aladelt.

Türgi toetatud süüria mässuliste üksuste pressiesindaja Youssef Hammoud ütles, et nende võitlejad ja relvad on asunud paigutuma rindejoonele Manbiji linna juures. Põhja-Süürias asuvat linna haldavad kurdid ning seal asuvad ka USA sõdurid.

Esmaspäeval ütles Türgi riiklik uudisteagentuur, et Türgi toetatud süüria üksusused liikusid Manbijile lähemale koos raskerelvade ja soomukitega.

Manbijil oli keskne koht leppes, mille USA ja Türgi sõlmisid juunis. Leppe alusel pidid kurdi üksused linnast lahkuma, kuid Türgi on viimastel nädalatel öelnud, et USA venitab leppe rakendamisega. Lisaks tõotas Türgi käivitada kurdide vastu uue pealetungi.

Need ähvardused ja eelmisel nädalal toimunud telefonikõne Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga näivad olevat see, mis tingis Trumpi otsuse viias Süüriast välja kõik seal asuvad 2000 USA sõdurit.

Hammoudi sõnul pole Türgi sõduritele ja nendega liidus olevatele süüria võitlejatele "mitte mingit alternatiivi".

Operatsioonis on valmis osalema kuni 15 000 Türgis väljaõppe saanud süüria võitlejat. Operatsioon keskendub esmalt Manbijile ja siis piirkondadele, mis asuvad Eufrati jõe juures, lisas ta.

"Oleme valmis võitlema Daeshiga," lausus Hammoud viitega IS-ile. Suurem osa IS-i võitlejatest asub Manbijist mitusada kilomeetrit kagus.

Hammoudi sõnul valmistuvad nad hõivama Manbiji. Üksuste viimine kaugemal lõunas asuvatele aladele toimub hiljem, ütles ta.

YPG kontrollib Süüriast umbes 30 protsenti ning need alad asuvad enamjaolt Süüria idaosas, kus paiknevad paljud Süüria naftamaardlad.

Trump väidab, et IS on Süürias seljatatud, kuid YPG üritab jätkuvalt hõivata IS-i kontrollitud alasid Iraagi piiri lähistel asuvas Hajinis. Vabaühenduse Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus andmeil pidi ainuüksi pühapäeval lahingute eest põgenema pea tuhat tsiviilisikut.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: