Valge Maja julgeolekunõunik arutab Türgis USA vägede taandumist Süüriast

{{1546933500000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Valge Maja riikliku julgeoleku nõunik John Bolton kohtus teisipäeval Ankaras Türgi ametiisikutega, et arutada USA presidendi Donald Trumpi ootamatut otsust väed Süüriast välja viia; Türgi president on seda otsust kiitnud.

Türgi riigipea Recep Tayyip Erdoğan märkis Ankara kõneluste eel New York Timesis avaldatud arvamusloos, et Türgi on ainus riik, kellel on jõudu ja otsustavust USA taandumise järel Süüria stabiliseerida. 

"President Trump tegi õige otsuse Süüriast taanduda," lisas ta, visandades Türgi "kõikehõlmava strateegia" radikaliseerumise põhjuste kõrvaldamiseks selles sõjast laastatud riigis.

USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton arutab Türgi ametiisikutega, kuidas kavandatav taandumine aset leiab, märkis läinud nädalal Erdoğani kõneisik Ibrahim Kalin.

Teda saadavad visiidil USA staabiülemate ühendkomitee praegune esimees kindral Joseph Dunford ja ISIS-e vastase koalitsiooni saadik James Jeffrey.

Kui Trump 19. detsembril esmakordselt 2000 maavägede sõduri väljaviimisest teatas, oli Ankara ainus NATO liitlane, kes seda otsust tervitas.

Erdoğan oli eelnevalt Trumpile lubanud, et Türgi võib ISIS-e riismetele Süürias ise lõpu teha. 

"Sõjaline võit terrorirühmituse üle on üksnes esimene samm," kirjutas ta New York Timesis, hoiatades enneaegsete võidu kuulutamise eest. 

Kõneluste eel valitsevad aga teatavad pinged pärast seda, kui Bolton viitas pühapäeval tingimustele, mille seas oli kurdide julgeoleku tagamine USA taandumise järel. 

Ankara vastas viivitamatult, nimetades irratsionaalseks väidet, et Türgi kurde hakkaks ründama.

Kui Bolton esmaspäeval Ankarasse oli saabunud, märkis Trump, et sõda ISIS-e vastu ei ole läbi ning et väed viiakse välja ettevaatlikult. 

"Lahkume kohases tempos, jätkates samal ajal võitlust ISIS-e vastu ja tehes kõike muud, mis on mõistlik ja vajalik," kirjutas president Twitteris

Mõttekoja Center for a New American Security analüütik Nicholas Heras ütles, et Ankara vajab ISIS-e lõplikuks väljajuurimiseks Washingtoni abi, kuni selleni, et USA sõjavägi on sisuliselt endiselt Süürias kohal.

Ühendriigid on teinud tihedat koostööd Süüria kurdide Rahvakaitseüksuste (YPG) võitlejatega, kes moodustavad Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) selgroo. 

USA-Türgi suhted on eriti probleemsed just USA sõjalise toetuse tõttu YPG-le.

Ankara peab YPG-d keelatud Kurdistani Töölispartei (PKK) haruks. PKK on Türgi riigi vastu mässanud 1984. aastast saadik ning seda peavad terrorirühmituseks nii Ankara kui selle lääneliitlased.

Möödunud kuul ähvardas Erdoğan piiriülese operatsiooniga YPG vastu Eufrati jõe idakaldal, öeldes siiski hiljem, et see võidakse Trumpi otsuse tõttu edasi lükata. 

Kuid samas on Türgi saatnud piirile Süüriaga hulgaliselt sõdureid ja sõjatehnikat.

Türgi sõjandusanalüütik Metin Gurcan ütles, et Ankara on operatsiooniga viivitanud seoses õhuruumi probleemiga, mis tuleb kõne alla ka Boltoni visiidil.

Türgi on varasematest operatsioonidest Süüria põhjaosas õppinud, et kohase õhutoetuseta ei ole mõistlik riiki siseneda, märkis Gurcan.

Ta lisas, et seni pole teada, kas Ühendriigid lahkuvad õhuruumist, kuid kui Washington nõnda talitab, vajab Ankara ükskõik millise operatsiooni jaoks Moskva toetust. 

Pompeo: Türgi lubas kaitsta Süüria kurdivõitlejaid

USA välisminister Mike Pompeo ütles esmaspäeval, et Türgi oli lubanud kaitsta Süüria kurdivõitlejaid.

Pompeo sõnul tuli kinnitus Türgi presidendilt Erdoğanilt, kes on varem korduvalt ähvardanud USA-toetatud kurdivõitlejaid.

Erdoğan oli lubanud seda Trumpile vahetult enne seda, kui too teatas 19. detsembril, et ISIS on puruks löödud ja kõik 2000 USA sõjaväelast tuuakse Süüriast ära.

"President Erdoğan andis lubaduse president Trumpile, kui nad arutasid, kuidas see välja peaks nägema, et türklased jätkavad ISIS-e vastast kampaaniat pärast meie lahkumist ja et türklased tagavad, et need, kellega me koos võitlesime, kes aitasid meid ISIS-e vastases kampaanias, on kaitstud," seletas Pompeo telekanalile CNBC.

"Tähtis on tagada, et türklased ei tapaks maha kurde, kaitsta usuvähemusi seal Süürias. Kõik need asjad on endiselt osa Ameerika missioonist," lausus Pompeo konservatiivide seas populaarsele uudisteportaalile Newsmax eelmisel neljapäeval.

Ametnik: Türgi pole lubanud kaitsta Süüria kurdi võitlejaid

Türgi pole lubanud Ühendriikidele kaitsta süüria kurdidest võitlejaid ning USA peaks kõik kurdidele antud relvad tagasi võtma, ütles presidendi pressiesindaja teisipäeval.

"Mitte keegi ei peaks ootama Türgilt tagatisi terroriorganisatsioonile," ütles Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani pressiesindaja İbrahim Kalın ajakirjanikele Ankaras pärast kohtumist Valge Maja riikliku julgeoleku nõuniku John Boltoniga.

"Ootame, et kõik välja antud relvad võetakse ära," lisas Kalın.

Erdoğan kritiseeris Boltonit ja Pompeot kurdide kohta käiva sõnavõtu eest

Türgi president Erdoğan sarjas "tõsise veana" Boltoni kommentaari Süüria kurdi võitlejate kohta.

Erdoğani sõnavõtt tuli vahetult pärast seda, kui Bolton pidas Ankaras kaks tundi kõnelusi Erdoğani nõuniku Ibrahim Kaliniga. Kohtumisel arutati USA vägede lahkumist Süüriast.

"Ei ole võimalik seedida sõnumit, mille Bolton Iisraelis edastas," ütles Erdoğan oma parteikaaslastele parlamendis.

"John Bolton tegi selles küsimuses tõsise vea," manitses Erdoğan.

Türgi presidendi kriitikat pälvis ka USA välisminister Mike Pompeo, kes ütles, et Washington tagab, et Ankara ei tapa Ameerika vägede lahkudes Süüria kurde.

"Öelda, et Türgi jahib kurde on kõige räigem, ebaausam, koledam ja odavaim laim," lausus president.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: