Facebook kustutas Brexiti-vastaseid poliitikuid ahistanud aktivisti kontod

Briti poliitaktivist James Goddard.
Briti poliitaktivist James Goddard. Autor/allikas: SWNS/Scanpix

Sotsiaalmeediaplatvorm Facebook kustutas konto, mis kuulub Briti poliitiaktivistile, kes on viimasel ajal paistnud silma Brexiti-vastaste poliitikute ja ajakirjanike tülitamise ning sõimamisega. Facebook põhjendas mehe konto sulgemist seal sisalduva vihakõnega.

James Goddard juhib aktiviste, kes peavad enda sõnul oma eeskujuks Prantsusmaal tegutsevaid nn kollaste vestide meeleavaldajaid. Goddardi näol on tegemist raevuka Brexiti toetajaga ning ta on oma sihtmärkideks valinud poliitikud, kes tema seisukohtadega ei nõustu. Goddardi aktivistid on juba pikemat aega korraldanud meeleavaldusi Londonis parlamendihoone juures ning sageli tülitavad nad seal agressiivselt nii poliitikuid kui ka ajakirjanikke, kirjutavad Guardian ja BBC (lisatud video juhtumist).

Esmaspäeval andis parlamendihoone juures BBC-ile intervjuud konservatiivist rahvasaadik Anna Soubry, kes on algusest peale toetanud Euroopa Liidu liikmeks jäämist ning toetab praegu teise referendumi korraldamist. Seetõttu on ta ka varem pälvinud Brexiti-meelsete teravat kriitikat.

Soubry intervjuud segas aga kollaseid helkurveste kandnud aktivistide kisa ning karjumine, mille käigus nimetati Soubryt ka natsiks. Kui Soubry intervjuult lahkus, piirasid aktivistid ta ümber ning jätkasid sõimamist. Soubry süüdistamine natsiks olemises on märkimisväärne ka seetõttu, et Goddardi aktiviste endid on varem süüdistatud seostes paremäärmuslastega.

Nii Soubry kui ka mitmed teised parlamendiliikmed kritiseerisid hiljem politseid, et viimased olid juhtunu ajal passiivsed ning et üleüldse on lastud sellisel agressiivsel õhkkonnal parlamendihoone juures nii pikka aega kesta. Umbes 100 rahvasaadikut saatsid Londoni politseile kirja, kus nõuavad parlamendihoone lähistel parema avaliku korra tagamist, ning võimud on lubanud edaspidi võtta kasutusele rohkem samme rahvaesindajate turvalisuse tagamiseks.

Soubry on hiljem öelnud, et kuigi ta on valmis selleks, et parlamendi liikmena tuleb tal taluda kriitikat ja ka solvanguid, ei ole siiski vastuvõetav, kus väike grupp inimesi käib Westminsteri juures ähvardamas inimesi, kes täidavad oma seaduslikku kohust.

Facebook on olnud Goddardi jaoks oluline tööriist, sest selle kaudu on ta organiseerinud meeleavaldusi ning poliitikute ja avaliku elu tegelaste tülitamistest on ta teinud sotsiaalmeedias otseülekandeid. Pärast Soubry juhtumit on ta lubanud oma aktsioone jätkata.

Teisipäeva pärastlõunal kustutas Facebook mõlemad Goddardi kontod. Ettevõte teatas, et nad ei aktsepteeri vihakõnet, mis loob ähvarduste õhkkonna ja mis võib tuua kaasa reaalse vägivalla. Samuti võeti maha PayPali leht, mille kaudu Goddard annetusi kogus.

Brendan Cox, kelle abikaasa, leiboristist rahvasaadik Jo Cox mõrvati 2016. aasta juunis paremäärmuslike vaadetega mehe poolt, hoiatas Soubry juhtumit kommenteerides, et sarnased ähvardused saatsid omal ajal ka tema naist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: