Huawei ähvardas vaenulikes riikides äritegemise lõpetada

Foto: Chris Wattie/Reuters/Scanpix

Hiina telekomihiid Huawei hoitas teisipäeval, et võib lõpetada partnerlussuhted vaenulikes riikides, mis takistavad selle seadmete kasutamist 5G võrkude arendamisel.

Huawei esimees Liang Hua ütles Davosi Maailma Majandusfoorumil (WEF), et lääneriikide valitsused võivad tulla Huawei hooneid inspekteerima, kui neil on muresid seoses seadmete kuritarvitamise või luureks kasutamisega.

Korrates ka firma asutaja Ren Zhengfei varasemat sõnavõttu, ütles Liang, et usaldab Kanada õigussüsteemi.

Kanadas peeti USA vahistamismääruse alusel kinni Reni tütar Meng Wanzhou. Hiljem vahistati Hiinas kaks Kanada kodanikku, mida peetakse vastuseks Mengi vahistamisele, kuid millel Liangi sõnul "ei ole Huaweiga mingit seost".

Mitu Aasia ja Vaikse ookeani regiooni riiki on järginud Washingtoni üleskutset ja keelanud Huawei seadmete kasutamise 5G mobiilsidevõrkude arendamisel, viidates julgeolekuohule.

"Me ei kujuta ohtu tuleviku digiühiskonnale," ütles Liang ja lisas, et Ühendriigid ei ole esitanud tõendeid selle kohta, et Huawei töötaks Pekingi luureteenistuste heaks.

Juhul kui Huawei aga mõnelt turult tõrjutakse ja ka tarbijad seda seal tõrjuma hakkavad, "siis me viime oma tehnoloogiapartnerlused riikidesse, kus meid oodatakse ja kus me saame koostööd teha," lisas ta.

Esimees ei täpsustanud, milliseid partnerlusi ta silmas pidas, kuid näiteks Briti Oxfordi Ülikool on otsustanud keelduda Huawei rahastusest.

"Me ei keskendu ainult riikidele, vaid sellele, kus tarbijad meid tervitavad. Lõpuks on tarbijad need, kes otsuse langetavad," lisas Liang.

Poolas kinni võetud Huawei töötaja tõrjus luuresüüdistusi 

Poolas kinni peetud Huawei endine töötaja, keda kahtlustatakse luuramises, tõrjus teisipäeval enda vastu esitatud süüdistusi, seisab uudisteportaalis Onet.pl avaldatud pöördumises. 

"Pärast minu vahistamist 8. jaanuaril 2019 nõndanimetatud Poola vastu luuramise süüdistuste alusel, kinnitan kindlalt, et olen süütu," ütles Wang Weijing avalduses. 

"Süüdistused minu vastu on täiesti alusetud ja äärmiselt ebaõiglased," lisas mees, kelle Huawei vallandas vahetult pärast kinnipidamist. 

"Ma pole kunagi olnud ühenduses ja kindlasti pole teinud koostööd ühegi luureteenistusega, iseäranis mitte Hiina omaga," ütles ta. 

Hiina kodanik rõhutas, et Huawei on samuti seoses tema juhtumiga süütu. 

"Minu teada on Huawei süütu ja kõik negatiivsed arvamused firmast minu arreteerimise kontekstis on alusetud," lisas ta. 

Poola riigitelevisiooni TVP andmetel oli hiinlane Huawei Poola haru üks juhtidest. Teda olevat kutsutud ka poolapärase nimega Stanisław ning ta olevat varem töötanud Hiina konsulaadis.

Eelmisel nädalal hakkasid Poola võimud uurima Huawei tehnikat, teatas Poola valitsuse küberjulgeoleku ametnik Karol Okoński. Poola võimud uurivad, kas Huawei tehnika kujutab endast Poolale ohtu. 

Poola sisejulgeolekuamet (ABW) pidas kahe nädala eest kinni Hiina heaks ja Poola kahjuks luuramises kahtlustatava Hiina ärimehe ja poolaka. Wang Weijingi vahistamisele Poolas eelnes Huawei finantsjuhi vahistamine detsembris Kanadas ning USA katsed kanda firma turvakaalutlustel rahvusvaheliselt musta nimekirja.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: