Trump: Türgit ootab Süüria kurdide ründamise korral majanduslik häving

{{1547434500000 | amCalendar}}
YPG võitlejad.
YPG võitlejad. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA president Donald Trump ähvardas pühapäeval Türgit majandusliku hävinguga, kui Ankara peaks ründama Ühendriikide vägede lahkumise valguses Süüria kurde, kuid ärgitas samas kurde Türgit mitte "provotseerima".

"Laastame Türgi majanduslikult, kui nad kurde ründavad," säutsus Trump Twitteris ja kutsus looma piirkonnas 30-kilomeetri laiust turvaala.

"Samuti, ei taha, et kurdid Türgit provotseeriksid," kirjutas USA president. "Alustame kõvasti hilinenud lahkumist Süüriast samal ajal järelejäänud ISIS-e territoriaalkalifaadile mitmest suunast tugevaid hoope andes. Me ründame olemasolevast lähipiirkonna baasist uuesti, kui see peaks uuesti pead tõstma."

"USA pikaajalise ISIS-e Süürias purustamise poliitika suurimad kasusaajad on olnud Venemaa, Iraan ja Süüria. Ka meie lõikame kasu, kuid nüüd on aeg meie sõdurid tagasi koju tuua. Lõputud sõjad tuleb lõpetada!" kirjutas USA president.

Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu hoiatas neljapäeval, et Türgi alustab Süüria põhjaosas pealetungi kurdivõitlejatele, kui USA viivitab oma sõdurite piirkonnast väljaviimisega. USA välisminister Mike Pompeo aga avaldas laupäeval lootust, et leitakse viis, kuidas kaitsta Süüria kurde ja samal ajal lubada Türgil kaitsta oma riiki terroristide eest.

Türgi ja USA tülitsevad Washingtoni otsuse pärast viivitada sõdurite väljaviimisega Süüriast, millest teatas detsembris Ühendriikide president.

USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton, välisminister Mike Pompeo ja Trump ise on hiljuti öelnud, et väed viiakse välja korrapäraselt ja tingimustel, mis ei sea ohtu koos USA vägedega äärmusrühmituse ISIS vastu võidelnud kurde.

Kurdide rahvakaitseüksused (YPG) ja Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF), milles kurdid moodustavad põhijõu, on etendanud alates 2014. aasta sügisest USA juhitava koalitsiooni toetusel IS-i vastases võitluses juhtrolli.

SDF viib alates septembrist läbi sõjaväeoperatsiooni Eufrati jõe orus IS-i võitlejate väljatõrjumiseks viimastelt selle kontrolli all olevatelt asustatud aladelt.

Vabaühenduse Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus andmeil on Hajini ümbruses IS-i käes veel vaid Sousa ja Baghouzi külad.

USA ja koalitsiooni sõjaline toetus on mõne erandiga kaitsnud süüria kurde ka Türgi vägede ja Süüria valitsusvägede rünnakute eest.

Ankara peab YPG-d keelatud Kurdistani Töölispartei (PKK) haruks. PKK on Türgi riigi vastu mässanud 1984. aastast saadik ning seda peavad terrorirühmituseks nii Ankara kui selle lääneliitlased.

Türgit on vihastanud USA ametnike väljaütlemised, justkui ähvardaks kurde Ühendriikide sõdurite väljaviimisel tapatalgud türklaste käe läbi.

Pompeo: Trumpi ähvardus Türgile näitab USA pühendumist kurdidele

Trumpi ähvardus "laastada" Türgi majandus, kui Türgi peaks ründama Süüria kurdi võitlejaid, rõhutab Ameerika pühendumist oma partneritele, ütles esmaspäeval USA välisminister Mike Pompeo.

Saudi Araabias visiidil viibiv Pompeo ütles, et ei ole veel Trumpi ega Türgi ametiisikutega presidendi ähvardusest rääkinud, kuid eeldab, et Trump viitas sanktsioonide kehtestamisele, kui Türgi peaks alustama sõjategevust Süüria kurdide vastu.

Pompeo lisas, et USA sõnum kurdidele on olnud selge ja muutumatu alates sellest, kui Trump otsustas detsembris Ühendriikide väed Süüriast ära tuua. 

Pompeo: USA tahab kurdide kaitseks Kirde-Süürias turvaala

Pompeo ütles esmaspäeval, et käivad kõnelused Washingtoni ettepaneku ümber luua "turvatsoon" Kirde-Süüria piirialadele, kus kasvavad pinged Türgi ja kurdi võitlejate vahel.

"Tahame tagada, et meiega koos (äärmusrühmituse Islamiriik) seljatamiseks võidelnute julgeolek oleks tagatud... ning et Süüriast tegutsevad terroristid ei saaks Türgit rünnata," lausus Pompeo.

"Tahame turvalist piiri kõigile osapooltele," lisas ta Ar-Riyadis.

Washington peab taolise "turvaala" loomiseks kõnelusi kõikide asjassepuutuvate pooltega, ütles Pompeo.

Türgi ei lase end Trumpi "ähvardustest heidutada"

Türgi ei lase end "heidutada" USA presidendi Donald Trumpi ähvardustest ränkade majanduslike tagajärgedega, ütles esmaspäeval Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu, andes samas märku, et Türgi on avatud Süürias turvatsooni loomise ideele. 

"Oleme korduvalt öelnud, et me ei karda ähvardusi ega lase end nendega heidutada. Majanduslikud ähvardused Türgi vastu ei vii kuhugi," rõhutas välisminister. 

"Strateegilised partnerid ja liitlased ei aruta asju Twitteri ja sotsiaalmeedia vahendusel," ütles Çavuşoğlu esmaspäeval ajakirjanikele. 

Türgi lubas jätkata võitlust kurdi omakaitsejõudude vastu

Türgi lubas esmaspäeval jätkata võitlust USA-toetatavate kurdi omakaitsejõududega. 

Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani kõneisik Ibrahim Kalin kirjutas Twitteris, et Islamiriigil ja kurdide rahvakaitseüksustel (YPG) "ei ole mingit vahet". Me jätkame võitlust nende vastu," lubas Kalin.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: