USA kutsus riike SDF-i kätte langenud ISIS-e võitlejaid kodumaale tooma

SDF-i kätte vangi langenud võitlejad.
SDF-i kätte vangi langenud võitlejad. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA ärgitas esmaspäeval teisi riike tooma kodumaale Süürias lääneriikide toetusega sõdivate kohalike vägede kätte langenud äärmusrühmituse ISIS välisvõitlejaid.

Ühendriigid ja tema liitlased on püüdnud mitu nädalat kestnud arutelude käigus jõuda üksmeelele selles, mida teha Süürias vangi langenud pühasõdalastega. 

Esmaspäeval andis Washington selgelt mõista, et eelistab nende päritoluriikidesse repatrieerimist. 

Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF), mis on etendanud Süürias ISIS-e purustamises suurt rolli, on hoiatanud, et ei pruugi suuta pärast USA vägede lahkumist kõiki pühasõdalasi valvata. Seni on SDF enda sõnul džihadiste kinni hoidnud "turvaliselt ja humaanselt". 

"Ühendriigid kutsuvad teisi riike repatrieerima ja kohut mõistma kodanike üle, kelle SDF on kinni pidanud, ja kiidab SDF-i jätkuvaid jõupingutusi nende välismaalastest terrorivõitlejate saatmiseks päritoluriikidesse," ütles USA välisministeeriumi pressiesindaja Robert Palladino avalduses. 

USA juhitava ISIS-e vastase koalitsiooni välisministrid kogunevad kahe päeva pärast Washingtoni kõnelusteks selle üle, kuidas minna äärmusrühmituse vastase võitlusega edasi olukorras, kus Ühendriigid on ette valmistamas vägede väljaviimist Süüriast ning ISIS on muutumas pärast territooriumi kaotust põrandaaluseks terrorirühmituseks. 

Ühendriikide välisministeeriumi teatel kujutab ISIS endast jätkuvalt ohtu. "Hoolimata ISIS-e käes oleva territooriumi vabastamisest Iraagis ja Süürias, on ISIS jätkuvalt tõsine terrorioht ja kollektiivne tegevus on kohustuslik selle jagatud rahvusvahelise julgeoleku alase väljakutsega toimetulemiseks," sõnas Palladino. 

Välisvõitlejate repatrieerimine on mõnes riigis väga tundlik teema. ISIS-e võitlejad on korraldanud Prantsusmaal mitu terrorirünnakut ning riigist on Süüriasse ja Iraaki võitlema läinud sadu pühasõdalasi. 

Ehkki Pariis ütles esialgu, et Prantsusmaalt pärit pühasõdalaste üle tuleks kohut mõista Süürias või Iraagis ja nad ei tohiks oma jalga enam Prantsusmaale tõsta, on riik hakanud tasahilju meelt muutma. 

Prantsuse välisministeerium teatas, et selle eesmärk "on ära hoida nende potentsiaalselt ohtlike isikute põgenemine ja laiali pillutamine", ja möönis, et olukord on pärast USA otsust väed Süüriast välja viia muutunud. 

Prantsuse julgeolekuallikas ütles anonüümsuse tingimusel AFP-le, et riik võib repatrieerida umbes 130 inimest. 

SDF kardab USA vägede lahkumise järel Türgi sõjalist rünnakut ja on hoiatanud, et peab rünnaku korral ilmselt oma jõud ümber paigutama, mistõttu võib nõrgeneda terroristide valvamine vanglates. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: