Euroopa Liit esitles plaani 5G võrkude turvaliseks rajamiseks

{{1553620440000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjon avalikustas teisipäeval Hiina telekomifirmat Huaweid ümbritsevate kahtluste taustal plaani, millega tahetakse tagada turvaline 5G mobiilsidevõrkude rajamine liikmesriikides.

USA on süüdistanud Huaweid Hiina kasuks luuramises ja ohu kujutamises lääneriikidele. Samal ajal peavad osa Euroopa riike Huaweiga kõnelusi 5G taristu rajamiseks.

Euroopa Komisjon ei ärgitanud liikmesriike järgima USA, Austraalia ja Jaapani eeskuju ning keelama Huaweiga lepingute sõlmimist, kuid teatas, et hindab ohu ulatust ja kutsub liikmesriike üksteisega teavet jagama. 

Komisjoni digitaalse ühisturu eest vastutav asepresident Andrus Ansip ütles: "5G tehnoloogia muudab meie majandust ja ühiskonda ning avab rahva ja ettevõtete jaoks tohutuid võimalusi."

"Kuid me ei saa lubada sel juhtuda ilma täieliku turvalisuseta. Seega on oluline, et 5G taristu Euroopa Liidus oleks vastupidav ja täielikult kaitstud tehniliste või õiguslike tagauste eest," lausus Ansip.

Euroopa Parlamendis pressikonverentsil esitletud plaaniga kutsutakse liikmesriike jagama 30. juuniks üksteisega teavet mistahes turvaohtude kohta riiklikus telekomitaristus.

Seejärel on Euroopa Küberturbeagentuuril (ENISA) 1. oktoobrini aega koostada raport, kus hinnatakse ohte Euroopa tasandil.

Pärast seda arutavad liikmesriigid, kas tuleks rakendada meetmeid ning otsus selles osas langetatakse enne aasta lõppu.

5G tehnoloogia, mis pakub pea momentaalset andmevahetust, peaks saama eelseisvatel aastatel Euroopa majanduse närvisüsteemiks, sealhulgas strateegilistes sektorites nagu energia, transport, pangandus ja tervishoid.

Huawei on selle tehnoloogia osas maailmas esirinnas ja Euroopas võib Hiina tehnoloogiast loobumine tähendada 5G võrgule ülemineku venimist.

Samas kohustavad Hiina seadused telekomifirmasid tegema koostööd Hiina luureteenistustega ja osa lääneriike on mures, et Huawei rajatud võrgud võivad Pekingile anda ligipääsu nende äri-, sõja-, teadus- ja diplomaatilistele saladustele.

Hiina on seda järjepidevalt eitanud, kuid Washington keelas Huaweil Ühendriikides 5G võrkude arendamise ning ärgitas liitlasi sama tegema, ähvardades vastasel juhul vähendada nendega luurekoostööd.

Ansip: me ei ütle, et mõni pakkuja tuleb ära keelata

"Me ei ütle oma soovitusega seda, kas mõni seadmete pakkuja tuleb ära keelata või tuleb kedagi kindlasti lubada. Me ütleme seda, et kõigepealt peavad liikmesriigid tegelema riskide hindamisega. Järgmisena tuleb riske hinnata terve Euroopa Liidu ulatuses ja edasi kavandada võimalikud meetmed, et neid riske vähendada," selgitas asepresident Ansip "Aktuaalsele kaamerale".

Küsimusele, kas Huawei riske saab üldse niimoodi kindlaks teha, sest alati saab näiteks teha tarkvarauuenduse, vastas Ansip järgnevalt: "Jah, hetkel saab kindlasti kontrollida ja kõik on pidevas muutuses ja ka neid muutusi ja muutustega kaasnevaid võimalikke riske tulebki hinnata. Sellega me praegu tegelemegi."

Ansipi sõnul peaks iga riik 5G litsentse välja jagades julgeolekuriske kaaluma.

Aasta lõpuks on Euroopas kavas jõuda ühiste meetmeteni riskide vähendamiseks, muuhulgas võib see tähendada ka konkreetsete seadmete või tootjate riskantseks nimetamist. Huawei suhtub Euroopa Komisjoni sõnumisse siiski lootusrikkalt.

"Me näeme nüüd, et Euroopa institutsioonide lähenemine on ratsionaalne ja proportsionaalne ja me tahame väga teha koostööd Euroopa institutsioonidega, et tegeleda kõigi muredega, mis asjaosalistel võivad olla," ütles Huawei Brüsseli büroo pressiesindaja Jakub Hera Adamowicz.

Toimetaja: Laur Viirand, Epp Ehand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: