Riigigümnaasium teeb kohaliku eestlaskonna murelikuks ka Narvas

Narvakad Eesti 100. sünnipäeva tähistamas
Narvakad Eesti 100. sünnipäeva tähistamas Autor/allikas: Sergei Stepanov/ERR

Eesti ja vene lapsi ühendava riigigümnaasiumi rajamine teeb murelikuks Narva eestlaskonna - ühendkooli ei usaldata ja otsitakse eestikeelset õppekeskkonda teistes Eesti linnades.

Kui mõned aastad tagasi tegi haridusministeerium ettepaneku panna eesti ja vene lapsed ühte kooli õppima, koguti protestiallkirju ja tuldi meeleavaldusele. Nüüd, kus eesti ja vene lapsi ühendava riigigümnaasiumi avamiseni on jäänud neli aastat, avalikke proteste pole. Narva Eesti gümnaasiumi ajalooõpetaja Tanel Mazuri arvates tõenäoliselt suurt kaklust enam ka ei tule, pigem kaalutakse alternatiive.

"Mida on viimaste aastate jooksul kindlasti näha olnud, siis õpilased, kes on motiveeritud, proovivad sattuda näiteks läbi olümpiaadi heade tulemuste või rahvusvaheliste võistluste, nn eliitkoolidesse Tallinnas või Tartus. Vaadatakse ka kutsehariduse suunas. Ida-Viru Kutsehariduskeskus on teinud päris kõva tööd, päris mitmed erialad on kvaliteetselt eesti keeles kättesaadavad," rääkis Mazur.

Mis sunnib Narva eesti kooli õpilasi ja lapsevanemaid teisi valikuid otsima?

"Esimene on kindlasti lahustumine ja kui Kohtla-Järve probleem on, et eesti ja vene laste vahekord saaks olema üks neljale, siis Narvas saaks see vahekord riigigümnaasiumis olema üks kahekümne neljale ilmselt. Ehk eesti keelt enam ei oleks selles koolis. Pigem siis vaadatakse juba kaugemale," sõnas Mazur.

Vaatamata sellele, et riigigümnaasiumi otsus on juba tehtud, peab Narva Eesti Gümnaasiumi hoolekogu liige Kairi Johannes oluliseks praeguse kooli jätkamist.

"Jätkuvalt oleme seda meelt, et Narva eestlaste jaoks on ainumõeldav lahendus, et eestikeelse hariduse säilitamisel on vajalik eestikeelse põhikooli ja gümnaasiumi toimimine ühes õppehoones. Laste igapäevatasandi suhtluskeel, kultuur, traditsioonid ja meelsus peavad olema ühtsed. Meie kogukond siin Narvas on niigi väike ja liigne killustatus süvendab veelgi seda praegust habrast olukorda," ütles Johannes.

Kairi Johannese arvates on Narva eesti kogukonnal veel võimalus eesti gümnaasiumi nimel võidelda, sest riigigümnaasiumi rajamise ja uue põhikooli hoone ehitamise tegevusi pole näha.

"Riigigümnaasiumi osas pole asi kuigivõrd edasi liikunud ja meie uus lubatud põhikoolihoone on samuti kirjas kuskil paberite peal. Et meil ei ole praegu reaalselt midagi, mille vastu konkreetselt sõdida. Vaatame, mis tulevik toob, aga kindlasti ei jää me käed rüpes istuma vaid võtame jälle midagi ette," sõnas Johannes.

Narva Eesti Gümnaasiumis õpib praegu 173 õpilast, neist 32 gümnaasiumiastmes. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: