Ministeerium: Kohtla-Järve riigigümnaasium tuleb eestikeelne

Haridusministeeriumi koolivõrgu osakonna juhataja Raivo Trummal kinnitas, et loodavas Kohtla-Järve gümnaasiumis ootab kümnendatesse klassidesse astujaid täielikult eestikeelne õpe.

"Meie eesmärk on, et gümnaasium tuleb eestikeelne, aga mitte kohe. Selles mõttes, et need õpilased, kes õpivad praegu Kohtla-Järve vene õppekeelega koolide 10. ja 11. klassides ning lähevad sügisest 11. ja 12. klassi, saavad edasi õppida alustatud õppekavade järgi. Mis puudutab kümnendasse klassi astujaid, siis meie plaan on küll, et nad lähevad eestikeelsesse gümnaasiumisse (erandiks vene keel ja kirjandus)," selgitas Trummal ajalehele Põhjarannik.

Trummal ütles ajalehele, et konkurss gümnaasiumi uue direktori leidmiseks on plaanis välja kuulutada esimesel võimalusel, aga kuna ei saa oodata, kuni see tulemusi annab, siis tuleb kooli ajutiselt juhtima Viljandi gümnaasiumi direktor.

"Meil on plaan, kuidas edasi minna, ja seda me ka Kohtla-Järvel tutvustasime. On vaja õpetajate konkurssidega edasi minna, koolimaja lõpuni ehitada ja sisustada ning selleks hanked läbi viia. Peame kiiresti tegutsema ja kust leida direktori kohusetäitjaks paremat inimest kui see, kellel see kõik on läbi tehtud?" rääkis Trummal. "Teeme ministrile ettepaneku, et kuni uue direktori leidmiseni veaks Kohtla-Järve riigigümnaasiumi Viljandi gümnaasiumi direktor Ülle Matsin. Plaan on, et ta moodustab olemasolevate riigigümnaasiumide töötajatest meeskonna, kes aitaks tal seda rasket asja korraldada. Ülle Matsin oli meil täna [esmaspäeval] ka Kohtla-Järvel kaasas."

Aidatakse järele

"Meie eesmärk on, et gümnaasium tuleb eestikeelne, aga mitte kohe. Selles mõttes, et need õpilased, kes õpivad praegu Kohtla-Järve vene õppekeelega koolide 10. ja 11. klassides ning lähevad sügisest 11. ja 12. klassi, saavad edasi õppida alustatud õppekavade järgi. Mis puudutab kümnendasse klassi astujaid, siis meie plaan on küll, et nad lähevad eestikeelsesse gümnaasiumisse (erandiks vene keel ja kirjandus). See võiks olla meie eesmärk ja selle nimel tuleks pingutada. Need õpilased, kelle eesti keel pole piisavalt hea, peaksid saama mitmekülgset tuge," ütles Trummal.

Trummal lisas, et eelkõige peab vene põhikooli lõpetajal olema eesti keeles õppimiseks tahe − keegi selleks sundida ei saa. Neile kohtlajärvelastele, kes ei soovi eestikeelses gümnaasiumis õppida, on alternatiiviks naaberlinnas Jõhvis asuv riigigümnaasium, kus on kaks õppekava: eestikeelne ning osaliselt venekeelne.

Sügisel avatava Kohtla-Järve riigigümnaasiumi direktoriks valitud Irina Putkonen teatas eelmisel nädalal, et lahkub ametist. 

Haridusminister Mailis Reps ütles neljapäeval ERR-ile, et kuna koolile on vaja hakata õpetajaid otsima, võib sellega tegelema hakata komisjon, mis koosneb ministeeriumi, kohalike võimude ja haridusasutuste esindajatest.

Kohtla-Järvel hakati riigigümnaasiumit ehitama eelmise aasta lõpus. Mida hoogsamalt hoone kerkis, seda rohkem avastasid eesti kooli eest võitlejad, et kakskeelse gümnaasiumiga sulaks valdavalt venekeelse elanikkonnaga regioonis kokku piirkonna ainuke eesti meele ja keelega kool.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: