Maduro: Putin lubas mulle rohkem majandus- ja sõjalist toetust

{{1548839700000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Venezuela presidendi Nicolás Maduro sõnul lubas Vene president Vladimir Putin talle eelmisel nädalal telefonivestluses rohkem majandus- ja sõjalist toetust, teatas Vene meedia kolmapäeval.

"Venezuelasse saabuvad kõige nüüdisaegsemad relvavarud" ja selliseid varusid tuleb "iga kuu", ütles Maduro usutluses Vene riiklikule uudisteagentuurile RIA Novosti.

"Koostöö käib iga kuu. See on normaalne, selles pole midagi ebatavalist," lisas ta.

Maduro on valmis opositsiooniga kõnelusi pidama

Maduro sõnul on ta valmis pidama USA toetatud opositsiooniga läbirääkimisi ning toetab ennetähtaegseid parlamendivalimisi, teatas Vene meedia kolmapäeval.

"Olen valmis istuma opositsiooniga läbirääkimistelaua taha, et saaksime pidada kõnelusi Venezuela hüvanguks," lausus Maduro Caracases usutluses Vene riiklikule uudisteagentuurile RIA Novosti.

Eelmisel nädalal suurenes ebakindlus majanduskriisis Venezuelas, kui USA toetatud opositsioonijuht Juan Guaidó kuulutas end riigi ajutiseks presidendiks.

Lisaks USA-le asus Guaidód toetama tosin Ladina-Ameerika riiki ja Kanada. Venezuela kaks peamist võlausaldajat Hiina ja Venemaa seevastu ärgitavad riike mitte sekkuma Venezuela siseasjadesse.

Usutluses RIA Novostile lausus Maduro, et toetab ka ennetähtaegseid parlamendivalimisi.

"Oleks väga hea korraldada parlamendivalimised varasemas etapis. See oleks hea poliitilise arutelu vorm," ütles ta.

Samas lükkas ta tagasi nõudmise pidada lähiajal uued presidendivalimised.

"Venezuela presidendivalimised on toimunud ning kui imperialistid tahavad uusi valimisi, siis las nad oodaku 2025. aastani," ütles Maduro. Ilmselt viitas ta USA-le.

Maduro on Venezuela president 2013. aastast, kuid tema tagasivalimist mais ei tunnusta Euroopa Liit, USA ning Ameerika Riikide Organisatsioon (OAS).

Maduro vihjas, et kaalukeeleks olev sõjavägi on kindlalt tema selja taga.

"Täidan oma kohuseid relvajõudude juhina, nagu näeb ette riiklikud Bolivari relvajõud kinnistanud põhiseadus... Ja Bolivari relvajõud on eeskuju eetika, ustavuse ja distsipliini vallas," lisas ta.

Maduro väitis ka, et USA presidendi Donald Trumpi valitsus andis Colombia valitsusele korralduse ta tappa.

"Kui minuga üks päev midagi juhtub, siis vastutavad kõige minuga toimunu eest Donald Trump ja Colombia president Iván Duque," ütles Maduro. Samas lisas ta, et ta on heades kätes. Meedia varasemal teatel aitavad Maduro julgeolekut tagada Vene ettevõttega Wagner seotud palgasõdurid. 

Venemaa on opositsiooni "võimu usurpeerimise" hukka mõistnud ning peab Madurot Venezuela legitiimseks juhiks.

Venemaa ja Venezuela koostöö on kestnud pikalt ning Maduro eelkäija Hugo Chávez, keda tunti USA-vastaste sõnavõttude poolest, oli Kremlis teretulnud külaline.

Vene saadik: Venezuela ei ole esialgu Moskva vahendust palunud

Venemaa pole saanud Venezuela valitsuselt ega opositsioonilt palvet vahendada nendevahelisi kõnelusi, ütles Interfaxile Venemaa saadik Venezuelas Vladimir Zajemski.

"Mis puudutab Venemaa vahendust, siis siin on vajalik, et sellise algatusega tuleks venezuelalased ise. Esialgu ei ole meie poole sellist pöördumist tulnud," ütles diplomaat.

"Kuigi nii chavistide kui ka mõõduka opositsiooni seas, kellega saatkond sidet peab, on läbirääkimisteprotsessi loomiseks toetus olemas."

Zajemski sõnul Venemaa seisukoht Venezuela kriisis muutunud ei ole.

"Toetame Venezuela rahva õigust määrata oma tulevik iseseisvalt ja lahendada oma sisemured ise. Oleme mitu korda mõistnud hukka mõningate riikide katsed avaldada mõju Bolivari vabariigi siseprotsessidele ja sekkuda iseseisva riigi siseasjadesse."

"Samas arvame, et selle sisekriisi saab ületada eranditult rahumeelsete vahenditega, kehtiva põhiseaduse ja seaduste raames," ütles saadik.

Lavrov soovitab Venezuela opositsioonil mitte kõnelustest keelduda

Venemaa soovitab Venezuela opositsioonil ultimaatumitest loobuda ja ärgitas teda võtma vastu Caracase kõneluste ettepanekut, ütles välisminister Sergei Lavrov kolmapäeval.

"Me tervitame Venezuela presidendi valmidust rahvusvaheliste püüdlustega nõustuda," ütles Lavrov Moskvas ajakirjanikele.

"Kutsume opositsiooni sama konstruktiivset lähenemist ilmutama, loobuma ultimaatumitest ja tegutsema iseseisvalt, juhindudes eeskätt Venezuela rahva huvidest."

Maduro palus ameeriklastel vältida "uut Vietnami"

Maduro ütles pöördumises ameeriklastele, et nad aitaks vältida "Ladina-Ameerika Vietnami" ja märkis, et USA tahab endale saada Venezuela rikkalikke naftareserve.

Teisipäeva hilisõhtul presidendipalees filmitud 45-sekundilises videos, mis on suunatud "Ameerika rahvale", ütles Maduro, et president Donald Trumpi valitsus üritab teda riigipöördega kukutada.

Ta lausus, et USA tahab endale saada Venezuela rikkalikke naftavarusid ja korrata Ühendriikide sekkumist Iraagis ja Liibüas.

Maduro väljendas ka kindlust, et ta on "ajaloo õigel poolel" ja palus lihtsatel ameeriklastel hoida USA väed Venezuelast eemal.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: