Guaidó väitel kimbutavad Venezuela julgeolekujõud tema perekonda

Juan Guaidó ja tema tütar.
Juan Guaidó ja tema tütar. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

End Venezuela ajutiseks presidendiks kuulutanud Juan Guaidó ütles neljapäeval, et president Nicolás Maduro julgeolekujõud püüavad tema perekonda hirmutada.

Opositsioonijuhi sõnul on julgeolekuteenistus FAES käinud tema majas ja küsinud tema naist Fabianat.

"Diktatuur arvab, et hirmutab meid," ütles Guaidó pealinna Caracase ülikoolis.

Viimastel aastatel on Venezuelas vangistatud mitmeid opositsiooniliidreid.

USA presidendi Donald Trumpi administratsiooni riiklik julgeolekunõunik John Bolton hoiatas teisipäeval taas tõsiste tagajärgede eest, kui midagi peaks juhtuma Venezuela opositsiooniliidri Guaidóga.

"Las ma toonitan veel kord - saavad oleme tõsised tagajärjed kõigile, kes üritavad demokraatiat tagasi pöörata ja teha kahju Guaidóle," kirjutas Bolton suhtlusvõrgustikus Twitter.

Valge Maja kutsus esmaspäeval Venezuela relvajõude nõustuma võimu rahumeelse üleminekuga president Madurolt Guaidóle, keda USA on tunnustanud Venezuela ajutise riigipeana.

Venezuela ülemkohus teatas teisipäeval, et keelas Guaidól riigist lahkumise ja külmutas tema varad pankades.

Ülemkohus on mehitatud president Maduro liitlastega.

"Tal on keelatud riigist lahkumine, kuni eeluurimise lõppemiseni," ütles ülemkohtu president Maikel Moreno.

Guaidó: Venezuelas ei ole kodusõja ohtu

Guaidó välistas riigis kodusõja puhkemise, sest tema sõnul soovib valdav enamik kaasmaalastest president Nicolás Maduro tagasiastumist.

Guaidó kordas neljapäeval Hispaania ajalehes El País ilmunud usutluses üleskutset relvajõududele, et nad tuleksid üle tema poolele.

"Venezuelas ei ole kodusõja ohtu hoolimata sellest, mida mõned inimesed tahavad uskuda või tahavad meid uskuma panna. Miks? Sest 90 protsenti elanikkonnast soovib muutust," ütles ta.

Siiski ähvardab vägivallaoht Maduro valitsuselt, kes kasutab vastaste mahasurumiseks politsei eriüksusi ja paramilitaarjõude, hoiatas opositsioonijuht.

"Nad on tapnud nädalaga kümneid noori. 2017. aastal üle 140."

Parlamendispiiker Guaidó kuulutas ennast eelmisel nädalal ajutiseks presidendiks, väites, et Maduro tagasivalimine viimastel presidendivalimistel oli ebaseaduslik.

"Ma olen veendunud, et teatud hetkel asub ka armee rahulolematust väljendama ja kasutab võimalust asuda põhiseaduse poolele. Ja mitte ainult sellepärast, et me pakume amnestiat," ütles Guaidó.

EL lõi Venezuela kriisiga tegelemiseks kontaktgrupi

Euroopa Liit (EL) teatas neljapäeval rahvusvahelise kontaktgrupi moodustamisest koos Ladina-Ameerika riikidega, et abistada Venezuela poliitilise kriisi rahumeelsel lahendamisel lähima 90 päeva jooksul.

"Rahvusvahelise kontaktgrupi eesmärk on selge - Venezuela rahvale tuleb tagada vabad ja demokraatlikud uued valimised," ütles EL-i välispoliitikajuht Federica Mogherini.

Rühma esimene kohtumine leiab ministrite tasemel aset järgmisel nädalal Ladina-Ameerikas.

Euroopat esindavad Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Hispaania, Portugal, Holland ja Suurbritannia. Ladina-Ameerika poolelt on osalemist kinnitanud Ecuador, Costa Rica, Uruguay ja Boliivia.

Mogherini nõudis varem päeval Venezuelalt kinni peetud välisajakirjanike viivitamatut vabastamist.

"Palume nad kohe vabastada," ütles Mogherini ajakirjanikele Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel Bukarestis.

Venezuela võimud pidasid sel nädalal kinni viis välisajakirjanikku, kes kajastasid opositsiooni vastasseisu president Nicolás Maduroga.

Kinni võeti kaks ajakirjanikku Prantsusmaalt ja üks Hispaaniast ning kaks Tšiili ajakirjanikku saadeti välja.

Venezuela on sügavas poliitilises kriisis, end eelmise nädalal ajutiseks presidendiks kuulutanud opositsioonijuht Juan Guaidó kutsus kolmapäeval sõjaväge Maduro toetamisest loobuma.

Briti välisminister Jeremy Hunt ütles enne Bukaresti kohtumist, et survestab EL-i kolleege Venezuelale "kleptokraatidele" sanktsioone kehtestama, et tugevdada survet Madurole.

Ka Guaidó on kutsunud EL-i Maduro režiimile täiendavaid sanktsioone määrama. Kiiret otsust ei ole oodata, sest sanktsioonide õigusliku aluse ettevalmistamine nõuab aega.

Mogherini kordas sanktsiooninõuet. EL on hoiatanud "täiendavate sammude" eest, kui Venezuela lähemal ajal uusi valimisi välja ei kuuluta.

Mitu EL-i riiki nagu Hispaania, Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa on olnud konkreetsemad ja öelnud, et tunnustavad Guaidód Venezuela liidrina, kui pühapäevaks ei ole valimisi välja kuulutatud.

Venezuela võimud lasid Prantsuse ajakirjanikud vabaks

Venezuela võimud lasid neljapäeval vabaks kaks Prantsuse televisiooni ajakirjanikku, ütles Prantsusmaa Caracase suursaadik Twitteris.

Kinni võetud prantslased olid programmi "Quotidien" reporterid.

"Nendega on kõik korras ja nad lahkuvad mõne tunni pärast Venezuelast," ütles suursaadik Romain Nadal.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: