X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Bellingcat: Wagneri palgasõdurid on saanud oma dokumente GRU passilauast

Väljavõte Ukraina julgeolekuteenistuse SBU ülevaatest.
Väljavõte Ukraina julgeolekuteenistuse SBU ülevaatest. Autor/allikas: SBU/Bellingcat

Uuriva ajakirjanduse ühendus Bellingcat leidis oma uurimistöö tulemusena järeldusele, et paljud nn Wagneri palgasõdurid on saanud isikuid tõendavaid dokumente Moskva passilauast, mis seni on varustanud dokumentidega sõjaväeluure GRU agente.

Esmaspäeval Kiievis toimunud pressikonverentsil teatas Ukraina julgeolekuteenistus (SBU), et neil on õnnestunud enda kätte saada reisijate nimekirjad, mis on pärit Vene kaitseministeeriumi tšarterlendudelt, mida kasutasid nn Wagneri grupi palgasõdurid.

Tegemist on 2018. aasta teises pooles toimunud lendudega, millega viidi üle 1000 Wagneri palgasõduri Lähis-Itta ja Aafrikasse.

Pressikonverentsil kõlanud väidetest oli aga märkimisväärseim see, et palgasõduritele olid antud rahvusvahelised reisidokumendid ühest Moskvas asuvast passilauast, mis on varem pälvinud tähelepanu sellega, et sealt said oma valenimega dokumendid ka kaks väidetavat sõjaväeluure GRU agenti, keda praegu süüdistatakse Salisbury linnas isa ja tütar Skripali vastu sooritatud keemiarünnakus.

Bellingcat kirjutas juba 2018. aasta septembris, et Moskvas asuv migratsioonibüroo 770-001 väljastab regulaarselt isikut tõendavaid dokumente GRU agentidele, näiteks said sealt oma dokumendid ka kaks agenti, keda kahtlustatakse Montenegros toimunud riigipöördekatses. Varem on pööratud tähelepanu ka sellele, et sealt on saanud oma dokumente paljud Venemaa kodanikud, kes on ise või kelle pereliikmed on seotud Vene kaitseministeeriumiga.

Samuti on sellest passilauast saanud oma dokumente Venemaa kodanikuks hakanud välismaalt pärit kuulsused, nagu näiteks Prantsuse näitleja Gérard Depardieu.

SBU poolt esitatud väide on oluline seetõttu, et paikapidavuse korral näitab see, et Venemaa valitsus mitte ainult ei vaata Wagneri palgasõdurite tegevusele välismaal (mis on hetkel selges vastuolus ka Venemaa seadustega) läbi sõrmede, vaid osaleb nendes operatsioonides aktiivselt.

Bellingcat kirjeldab järgnenud pikemas ülevaates detailsemalt, kuidas ka neil õnnestus iseseisvalt jälgi ajades jõuda veendumuseni, et vähemalt osa SBU nimekirjas olnud Wagneri palgasõduritest on saanud oma dokumendid samast passilauast nagu GRU agendid Aleksandr Miškin alias Aleksandr Petrov ja Anatoli Tšepiga alias Ruslan Boširov.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: