Poola kaalub Patrioti kasutamist ka Leedu õhuruumi kaitseks

USA sõjaväelased tutvustasid Tallinnas õhutõrjesüsteemi Patriot
USA sõjaväelased tutvustasid Tallinnas õhutõrjesüsteemi Patriot Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Leedus visiidil olev Poola sõjaväe juht kindralleitnant Rajmund Andrzejczak lubas kaaluda õhutõrjesüsteemi Patriot kasutamist Leedu kaitsmiseks.

Poola sõjaväe juht ütles, et arutas küsimust oma Leedu ametivenna Jonas Vytautas Žukasega.

"Me oleme NATO liikmed ja meil on üks õhuruum, seega ei ole meie kaalutlustes piire - ei piire õppustele ega sõjaväe operatsioonidele," ütles Andrzejczak usutluses Leedu BNS-ile.

"Loomulikult sõltub see planeerimisest. Kui süsteem on piisavalt efektiivne, saame me arutada, kuidas sünkroniseerida meie õhutõrjesüsteeme Poolas ja Leedus," rääkis kindralleitnant.

Poola teatas läinud aasta märtsis, et ostab 4,17 miljardi euroga USA õhutõrjesüsteeme Patriot, millest esimesed tarnitakse 2022. aastal ja ülejäänud 2024. aastal.

Integreerides Patrioti Leedu õhukaitsesse, sulgeks Poola ühe suurima lünga oma riigikaitses. Leedu ei saa endale pikamaa raketisüsteemi lubada, kuid tal on lühimaa rakette ja riik plaanib osta ka keskmaa õhutõrjerakette.

Andrzejczaki sõnul saab täpsemaid plaane teha siis, kui Poola esimesed Patriot süsteemid kätte saab.

"Küsimus on käsuahelas, kuidas kiiresti sidet pidada, ja ka riiklikes regulatsioonides, sest õhuruumi tuleb hallata väga õigesti, tõhusalt ja turvaliselt," lausus ta.

"Tehniliselt on see operatsioonilises mõttes võimalik. Arutame suurima heameelega leedulastega seda, kuidas tagada probleemideta kaitse strateegiliste ohtude eest," ütles kindralleitnant.

Veebruaris sõlmisid Leedu ja Poola leppe turvalise sidekanali loomiseks radariandmete vahetamiseks.

Leedu ja Poola on leppinud ka kokku, et saadavad kumbki brigaadi Elblągi NATO rahvusvahelise kirdediviisi, et tagada Suwałki koridori kaitse. See tähendaks, et kriisi korral vastutaksid piiriala kaitse eest vähemalt kaks brigaadi, mis oleks nimetatud diviisi kontrolli all.

Suwałki koridor on umbes 100-kilomeetrine maariba Leedu ja Poola vahel, mis piirneb läänest Venemaale kuuluva Kaliningradi oblastiga ja idast Valgevenega. See on ainus maismaaühendus Baltimaade ja teiste NATO riikide vahel.

Andrzejczak ütles, et arutas Žukasega ka võimalust, et kahe riigi sõdurid harjutaksid läbi "nii keerulisi stsenaariume kui võimalik", sest kriisi korral ei ole valmistumiseks aega.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: