X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti ja Rootsi finantsinspektsioon uurivad ühiselt väiteid Swedbanki kohta

{{1550757960000 | amCalendar}}
Swedbanki peakontor Tallinnas
Swedbanki peakontor Tallinnas Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eesti ja Rootsi finantsinspektsioon teatasid, et alustasid ühisuurimist Rootsi meedia väidete kohta, mille kohaselt võis läbi Swedbanki liikuda kahtlast raha.

"Eesti Finantsinspektsioon ja Rootsi Finansinspektionen peavad 20. veebruaril 2019 Rootsi televisioonis (SVT) avaldatud infot võimaliku rahapesu kahtluse kohta Swedbankis väga tõsiseks. On äärmiselt oluline, et panga juhtkond suhtuks meedias esitatud kahtlustustesse samuti väga tõsiselt ning võtaks kasutusele kõik vajalikud meetmed, et tagada panga tegevuse vastavus seadustele ja regulatsioonidele," seisab ametite ühisavalduses.

Ametid märgivad, et Euroopa Liidus piiriüleselt tegutsevate pankade järelevalve on panga päritoluriigi ja vastuvõtva riigi ühine vastutus.

"Eesti ja Rootsi finantsjärelevalve leppisid täna, 21. veebruaril 2019 kokku ühisuurimise alustamises SVT-s avaldatud informatsiooni kontrollimiseks. Uurimises on lubanud osaleda ka Leedu keskpank, aidates vajadusel Rootsi ja Eesti järelevalvet vajaliku informatsiooniga," lisatakse avalduses.

"SVT avalikustatud info on väga tõsine, vaatame koos oma Eesti kolleegidega iga kivi alla, et olukorda igakülgselt hinnata. Palume ühisuurimises osaleda ka Läti finantsjärelevalvel," Rootsi finantsjärelevalve peadirektor Erik Thedéen.

"Rahapesu riskidega tegelemine on olnud Eesti finantsjärelevalve prioriteet 2014. aastast alates. Oleme selle ajaga tuntavalt vähendanud mitteresidentide äri osakaalu, elimineerides sellega olulisi riske ning suunates panku tõstma riskikontrolli standardeid. Hindame kõrgelt koostööd Rootsi ja teiste riikidega üles kerkinud juhtumiga tegelemisel," lisas finantsinspektsioon juhatuse esimees Kilvar Kessler. 

Swedbank tellib väidetava rahapesu asjus välisauditi

Swedbank tellib välisauditi seoses Rootsi meedias avaldatud kahtlustega, et pangas on toimunud ulatuslik rahapesu.

Swedbanki tegevjuht Birgitte Bonnesen on otsustanud määrata audiitorifirma Ernst&Young (EY) materjale analüüsima ning viima läbi sõltumatu uurimise seoses uudistesaates "Uppdrag ganskning" esitatud väidetega, teatas finantskontsern börsile.

Rootsi ringhäälingu SVT andmeil kahtlustatakse Rootsi pangas Swedbankis ulatuslikku ja süstemaatilist rahapesu, mis kestis pea aastakümne ning oli seotud Danske Banki Balti üksustega.

Saates Uppdrag Granskning öeldakse, et Swedbanki ja Danske Banki Balti üksuste vahel liikus vähemalt 40 miljardit Rootsi krooni ehk 3,8 miljardit eurot.

SVT andmeil toimusid rahapesukahtlusega ülekanded aastatel 2007-2015. Umbes 50 kliendi seas on riiulifirmasid ja ärikliente, kellel puudus äritegevus, kuid kes tegid miljonitesse ulatuvaid ülekandeid.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: