Browder esitas Nordea vastu kuriteoteate

{{1539768240000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Rootsi majanduskuritegude amet (EBM) kinnitas, et on saanud avalduse ja dokumente, milles väidetakse, et panganduskontsern Nordea ei ole täitnud rahapesuvastastest seadustest tulenevaid kohustusi. Ettevõtja Bill Browderi teatel on sarnased kaebused esitatud ka Taani ja Norra võimudele ning lähiajal tehakse kuriteoteade ka Soome võimudele.

Kuriteoteate esitajaks on ettevõte Hermitage Capital Management, mille asutajaks ja juhtfiguuriks on tuntud Kremli-kriitik Bill Browder, vahendasid Bloomberg, Yle, Reuters ja Financial Times.

Heritage selgitas hiljem tehtud teates, et kuriteoteade puudutab umbes 150 miljoni euro suurust summat, mis asub kokku 365 kontol. Kahtlusi äratav summa olevat aga pärit Venemaalt ning tähelepanu pälvinud ülekanded leidsid aset aastatel 2007-2013.

"Me oleme saanud Heritage'ilt dokumente, mis puudutavad rahapesu, ning me analüüsime, millisel tasandil me peame neid menetlema," kommenteeris EBM-i kõneisik, kes ametliku juurdluse algatamist veel ei kinnitanud.

Põhjamaade suurima finantskontserni Nordea Bank pressiesindaja kinnitas Reutersile, et pank on kuriteoteatest teadlik.

"Me teeme vastavate võimuesindajatega tihedat koostööd riikides, kus me tegutseme, sealhulgas Põhjamaade finantsjärelevalvega," edastas Nordea. "Kõik juhtumid, mida me peame kahtlasteks tehinguteks, edastame me võimudele edasiseks menetluseks.

Üksikjuhtumeid ei soovinud Nordea kommenteerida viidates pangasaladuse kaitsmisele.

Hiljem kinnitas Nordea vastu esitatud kuriteoteate laekumist ka Taani riigiprokuratuur.

Tegemist on juba teise suure põhjamaise pangaga, mida viimasel ajal rahapesuvastaste reeglite rikkumises süüdistatakse.

Ka varem avalikkuse ette jõudnud Danske ulatuslikule rahapesuskandaalile jõudis Taanis ja Eestis kriminaaljuurdluse faasi suures osas tänu Kremli-kriitik Browderi poolt tehtud avaldustele.

2015. aastal määras EBM Nordeale 50 miljoni Rootsi krooni (umbes 4,8 miljonit eurot) suuruse trahvi rahapesuvastaste ja terrorismi rahastamise vastaste reeglite rikkumise eest. Tookord oli tegu suurima võimaliku trahvimääraga.

Muuhulgas mainisid võimud tookord trahvi määrates, et "kui keegi üritas raha pesta või terrorismi finantseerida, oleks ta saanud seda teha nii, et Nordea pole suuteline seda märkama".

Browder kommenteeris Financial Timesile, et ta oli saanud Leedust ja Prantsusmaalt uut informatsiooni, mis võimaldas tal Rootsis värske kuriteoteate teha.

"Iga kord, kui sa tõmbad juhtumi algatamiseks nööre, viib see meid uute tegelasteni," nentis ta.

Briti rahapesuvastaste meetmete ekspert Graham Barrow, kes on tutvunud ka Browderi esitatud kuriteoteate sisuga, leidis teemat kommenteerides, et varasem kriitika ja 2015. aasta trahv näitavad, et Nordeal on "spetsiifilised probleemid rahapesuga".

"See härra Browderi avaldus teeb olukorra kuumemaks ning juhib tähelepanu veelgi rohkem. Kas tegu on nende teemade puhul lõpliku summaga või ujub siit esile midagi rohkemat, seda saab veel näha," selgitas ta.

Nordea teatas alles oktoobri alguses, et nende andmetel pole nad uurimise all seoses võimaliku rahapesuga Balti riikides.

"Meie praeguste andmete kohaselt ei ole Nordea võimude uurimise all seoses rahapesuga Balti riikides," kinnitas Nordea pressiesindaja e-kirjas Reutersile.

"Meil on head suhted ja jätkuv dialoog võimuesindajatega kõikides riikides, kus me tegutseme," lisas ta.

Tookord kirjutas Taani meedia, et Taani võimud kahtlustavad Nordeat seotuses ulatusliku rahapesuga, mis puudutab üht klienti Venemaalt ja Belizes registreeritud ettevõtet.

Browder andis Twitteris mõista, et esitas sarnased kaebused Nordea vastu nii Rootsis kui ka Taanis ning Norras.

Samuti teatas ta, et ettevalmistamisel on kuriteoteate esitamine Soome võimudele.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: