Briti väed välismaal saavad oma varustusse droonid ja robotid

USA militaarrobot
USA militaarrobot Autor/allikas: Scanpix

Ühendkuningriik varustab oma üksused Afganistanis, Iraagis ja Eestis aasta lõpuks droonide ning kaugjuhitavate logistikarobotitega.

Kantavaid minidroone saab kasutada näiteks jälgimisülesannete täitmiseks ja robotite abil hakatakse varustama lahingus viibivaid üksusi, selgitas Briti kaitseminister Gavin Williamson. Lisaks kavatsetakse osa praegu Briti vägede käsutuses olevaid lahingusõidukeid ümber ehitada selliselt, et need oleks kaugjuhitavad, kirjutas ajaleht The Sun.

Kava elluviimine maksab umbes 66 miljonit naela.

"Kõik need tehnoloogiad tõstavad meie üksuste võimekust ning samal ajal vähendavad riski isikkoosseisule. Mul on hea meel, et saame revolutsiooniliselt uuendada oma võitlustehnoloogiat selle aasta lõpuks," rääkis Williamson Londoni teadusmuuseumise peetud kõnes. Tema kinnitusel on Briti kaitseministeerium olnud alati uue tehnoloogia kasutuselevõtu esirinnas ning kavandatud 66-miljoni naelane fond peab tagama Ühendkuningriigi relvajõudude juhtpositsiooni maailmas. Droonidele ja robotitele kavandatav raha tuleb suuremast, 160-miljonilisest fondist, mis on loodud armee varustamiseks kõige moodsama tehnoloogiaga.

Muuhulgas ka Eestis paiknevates Briti üksustes kasutusele võetavad droonid kaaluvad umbes 200 grammi, mahuvad inimese kätte ja neid hakatakse kasutama vaatlusülesannete täitmiseks, andes sellega üksustele õhust parema ülevaate vastasest.

12 miljonit naela eraldatakse vanemate sõjamasinate ümberehitamiseks, et neid oleks võimalik juhtida kaugelt, ilma, et inimesed seal sees peaksid olema. Selliselt saaks need saata lahingusse eelsalgana, mis testiks vastase positsioone, enne kui mehitatud sõjamasinad lahingusse sisenevad. Teised robotsõidukid võetaks aga kasutusele laskemoona ja muu varustuse transportimiseks.

Uus kava käivitatakse pärast eelmisel aastal Briti relvajõududes toimunud suurt droonide ja kaugjuhitavate sõidukite testimist.

NATO lahingugrupi Eesti tuumikriigina on Ühendkuningriigil Tapal üle 500 sõjaväelase.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: