Politoloog: ei usu, et võimuliidu tegijatel avaliku surve tõttu katus sõitma hakkaks

Martin Mölder.
Martin Mölder. Autor/allikas: (Foto: ERR)

Tartu Ülikooli politoloog Martin Mölderi sõnul on valimiste järel kuumaks köetud poliitiline õhustik tingitud sellest, et mitte keegi ei uskunud, et võiks tekkida koalitsioon, kuhu pääseb EKRE. Samas ei uskunud politoloog, et võimukõnelusi pidavad poliitikud ennekõike Reformierakonna ja selle toetajate leerist tuleva kriitika surve all murduks.

Mölder rääkis "Terevisioonis", et erakonnad üritavad läbi avaliku arvamuse oma toetajatele ja liikmetele survet avaldada.

"Praegu toimuv kinnistab olemasolevaid erakondlikke eelistusi. Kelelle oli EKRE varem vastumeelne, nende jaoks on see nüüd veel rohkem. Kes toetasid varem Reformierakonda, toetavad nüüd veel rohkem. Vaid Keskerakonna ja Isamaa puhul näeme toetajate ja liikmete puhul lõhet. Nende kahe jaoks on praegu toimuv risk."

Mölder tunnistas, et valimiste järgselt on Eesti ühiskondlik õhustik muutunud kurjemaks ja osad välja saadetud sõnumid on suisa maailma lõpu kuulutamise sõnumid. Politoloogi sõnul sellised seisukohad kinnistuvad ja tekitavad ka edaspidi pinget.

Samas leidis Mölder, et kui üks erakond või ühiskonnagrupp on karantiini pandud või läbi lõigatud, siis pikas perspektiivis pole see hea.

"Erakonnad käituvad opositsioonis ja valitsuses alati erinevalt. EKRE on alati olnud teadlikult üle võlli protestipartei. Nad on vastandunud kõikidele teistele erakondadele öeldes, et praegune poliitiline süsteem ei tööta ning ei inimesed ei oska poliitikat teha ega seisa rahva eest. Kui nad peaks saama valitsusse, siis saab näha, kas see retoorika EKRE-l muutub. Kindlasti on valitsus teine areen kui opositsioon, kust kõneleda."

Politoloog ütles, et keegi ei mõelnud enne valimisi sellele, et võiks materialiseeruda koalitsioon, kus on EKRE sees.

"Kogu praegune avalik surve loodava koalitsiooni vastu on mõeldud selleks, et nende šansse vähendada. Aga EKRE on ainus erakond, kellel pole midagi kaotada. EKRE ei kaota oma valijaid, vaid pigem saab juurde. Pole ka riski, et EKRE lõheneks. Nemad on praegu väga heal positsioonil."

Mölder ei uskunud, et valitsusliitu moodustavatel poliitikutel hakkaks n-ö katus sõitma avaliku surve all.

"Nad elavad selles kontekstis pidevalt ja on sellega harjunud. Keskerakond on aastaid pähe saanud, EKRE on viimastel aastatel pähe saanud. Ka Isamaa on pähe saanud pärast seda, kui Seeder erakonna üle võttis ja Isamaa hakkas "ekrestuma", mida iganes see ka tähendab. Nad ei murdu ja saadavad sõnumi, et midagi hullu pole."

Politoloog ütles, et Keskerakonna, EKRE ja Isamaa võimuliidu sünd pole siiski 100 protsenti kindel ning toimuvat tuleks võtta päev korraga.

"President on lubanud teha esimesena ettepaneku moodustada valitsus Kaja Kallasele. Tal on kaks nädalat aega proovida ja üritada. Aga koalitsiooni moodustab lõpuks see erakond, kes suudab selle kokku panna. Kui Kallasel seda varianti pole, siis läheb teatepulk Jüri Ratase kätte. Praegu aga elame sellises olukorras, kus tuleb vaadata asju päev korraga."

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: