Kõlvart: üritan teha kõik selleks, et säiliks Keskerakond

Keskerakonna aseesimees Mihhail Kõlvart ütles ETV saates "Esimene stuudio", et tema eesmärk on eelkõige teha kõik selleks, et praeguses kriisis säiliks erakond.

Küsimusele, kas Kõlvart oleks valmis tegema koostööd Raimond Kaljulaidiga, et Keskerakond, EKRE ja Isamaaga koalitsiooni ei teeks, vastas Kõlvart, et on valmis koostööks eelkõige Keskerakonnaga. "Mulle tundub, et ka see on väärtus - säilitada erakond, isegi siis kui on tekkinud kriis. Tõepoolest on tekkinud kriis nii ühiskonnas kui ka erakonnas ja ma arvan, et sellises olukorras on minu peamine eesmärk teha kõik selleks, et erakond säiliks. Sest ainult suur ja tugev poliitiline jõud suudab kaitsta valijaid.

Johannes Tralla küsis, kas erakonna koos püsimine on olulisem kui selle valijatele antud lubaduste rikkumine.

"Erakonna püsimine on tähtsam kui olemine opositsioonis või ka valitsuses," vastas Kõlvart.

Kõlvart rääkis, et kui Keskerakonna fraktsioonis olevas Vene saadikud protesteeriks ja lahkuks Keskerakonna fraktsioonist, moodustaks oma fraktsiooni riigikogus või isegi väikse erakonna, siis see erakond ei suuda midagi saavutada. "Seda on läbi mängitud juba Eesti poliitikas päris mitu korda," lausus Kõlvart.

Tralla spekuleeris, et kui Keskerakonna Vene tiib ütleks, et nad ei oleks nõus sellega edasi minema, siis ei saaks ju koalitsioon vajalikke hääli kokku. "Kui te päriselt oleksite veendunud, et EKRE-ga valitsuse tegemine on teie põhimõtete vastu, siis te saaksite selle ju ära hoida," ütles Tralla.

"Esiteks. Ma ei ole Vene tiiva esindaja, ma olen Keskerakonna aseesimees ja juhatuse liige. Ja ma pean mõtlema selle peale, mis saab erakonnaga. See on tähtis," lausus Kõlvart.

Kõlvart märkis, et isiklikult sobiks talle opositsioonis olemine väga hästi. "Oleme valimised kaotanud ja võime olla ka opositsioonis, aga ka erakonnal on enda seisukoht. See ei ole esimene kord kui ma hääletasin juhatuse otsuse vastu. Aga kui ma iga kord läheksin ka erakonna vastu, siis erakonda ei oleks juba ammu," rääkis Kõlvart.

"Loomulikult mul oleks praegu palju lihtsam öelda nii enda valijale kui ka teile siin praegu, et mina lähen juhatusest välja, lähen erakonnast välja, aga mis oleks siis minu mõju? Mis on praegu lugupeetud kolleeg Raimondi mõju?" küsis Kõlvart.

"Mul on mõju niikaua kuni ma olen erakonnas, kui mind erakonnas ei ole, siis mul ei ole ka mingit mõju," sõnas ta.

Sama ütles Kõlvart ka valijatele antud lubaduste kohta. "Lubadusi saab ellu viia või vähemalt kaitsta neid põhimõtteid, siis kui sinu positsioon on aktiivne. Kui sa oled väljaspool ja kritiseerid, siis sa saad poliitilist kapitali, tähelepanu ja kindlasti sulle plaksutatakse, aga reaalselt midagi ära teha ei ole võimalik," ütles Kõlvart.

Rääkides EKRE-ga koostöö välistamise lubadusest enne valimisi, ütles Kõlvart ka tema mäletab, et erakonna esimees on öelnud, et Keskerakond ei tee koostööd EKRE-ga juhul, kui nad ei muuda enda retoorikat.

"Minu arvates poliitika keeles koostöö tähendab ühist valitsust. Ja praegu tundub, et toimubki see uurimine, kas on võimalik neid põhimõtteid, väärtusi, aga ka tingimusi panna ühe laua peale," rääkis Kõlvart.

Küsimusele, kas Reformierakonnaga valitsuse moodustamine oleks parem variant kui praegused koalitsioonikõnelused, vastas Kõlvart, et siin lihtsat vastust ei ole.

"Minu isiklik valik oleks sellises olukorras olla opositsioonis," lõpetas Kõlvart.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: