X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Tusk kutsus europarlamenti mitte reetma Euroopa-meelseid Briti valijaid

Foto: Vincent Kessler/Reuters/Scanpix

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk kutsus kolmapäeval Euroopa Parlamendi liikmeid jääma avatuks Brexiti pikaajalisele edasilükkamisele juhul, kui Suurbritannia peaks ümber mõtlema, ärgitades neid mitte reetma Euroopa-meelseid Briti valijaid.

"Ma ütlesin, et me peaksime olema avatud pikaajalisele edasilükkamisele juhul, kui Ühendkuningriik soovib oma Brexiti strateegia osas ümber mõelda, mis tähendaks mõistagi Ühendkuningriigi osalemist Euroopa Parlamendi valimistel," lausus Tusk Strasbourg'is istungjärku pidavale europarlamendile. 

"Oli ka hääli, kes ütlesid, et see oleks mõnedele teist kahjulik või ebamugav. Lubage mul selgelt välja öelda, selline mõtlemine on vastuvõetamatu," lausus Ülemkogu president. 

Teiste seas on Brexiti pikaajalisele edasilükkamisele häälekalt vastu Prantsuse president Emmanuel Macron, kes on väljendanud muret, et see häiriks 23.-26. mail peetavaid europarlamendi valimisi.

Kui Ühendkuningriik oleks valimiste ajal Euroopa Liidu liige, lasub tal kohustus valimised läbi viia ning Brexitit ümbritsev ebaselgus jääks Euroopa poliitikat mõjutama kuudeks või isegi aastateks.

Tusk, kes rõhutas, et väljendab isiklikku arvamust, ärgitas europarlament mitte reetma neid Briti valijaid, kes loodavad pikaajalist edasilükkamist või Brexiti otsuse tühistamist.

"Me ei saa reeta kuut miljonit inimest, kes allkirjastasid petitsiooni tühistada Artikkel 50, miljonit inimest, kes tegid rongkäigu rahvahääletuse nimel ega üha suurenev osa rahvast, kes tahab jääda Euroopa Liitu," teatas Tusk.

Sajad tuhanded Euroopa-meelsed britid korraldasid laupäeval Londonis rongkäigu. Petitsioonile Brexiti ärajätmiseks andis internetis allkirja 5,8 miljonit inimest.

"Nad võivad tunda, et neid ei esindata Ühendkuningriigi parlamendis piisavalt hästi, kuid nad peavad tundma, et teie esindate neid siin kojas, sest nad on eurooplased," lausus Tusk.

Briti parlament, mis on võtnud valitsuselt üle päevakorra kujundamise õiguse alamkojas, korraldab kolmapäeval Brexitiga seoses mitu hääletust. Kui alamkoda peaminister Theresa May lahkumislepet heaks ei kiida, lahkub Suurbritannia EL-ist 12. aprillil. 

Kaks korda maha hääletatud lahkumisleppe heakskiitmise korral lahkub Suurbritannia EL-ist 22. mail, vahetult enne europarlamendi valimisi. 

Briti parlament hääletab Brexiti variantide üle

Briti parlamendis korraldatakse kolmapäeval rida hääletusi erinevate Brexiti stsenaariumide üle, eesmärgiga lõpetada pikalt kestnud ebaselgus Euroopa Liidust lahkumise osas.

Kolm aastat pärast seda, kui Ühendkuningriik otsustas Euroopa Liidust lahkuda, ei ole parlamendis üksmeelt selle osas, kuidas ja kas üldse blokist lahkuda.

Kolmapäevaks on esitatud üle kümne eelnõu, mille seast valis parlamendi spiiker John Bercow välja kaheksa, mis hääletusele lasta.

Kaheksa valiku seas on leppeta lahkumine, eri tasemega suhted Euroopa Liiduga ja referendumi korraldamine enne Brexiti-leppe heakskiitmist parlamendis, vahendas "Aktualane kaamera".

Ettepanek ei tähenda saadikute heakskiidu korral, et nii ka läheb, vaid need on mõeldud näitamiseks, millist Brexitit, kui üldse, saadikud soovivad.

Euroopa Liit andis Brexiti edasilükkamiseks aega 22. maini, kuid vaid siis, kui parlament selle sel nädalal heaks kiidab.

Peaminister Theresa May kohtub kolmapäeval konservatiividega, et neile Briti meedia andmeil teavitada oma ametist taandumise kuupäev.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: